Akman: "Savaşanlar 'başkaları' ise Bülent Ersoy kim?"

Akman:
  • Giriş : 01.03.2008 / 12:23:00

'Oğlum olsa savaşa göndermem', 'başkalarının savaşı' diyen Bülent Ersoy'a tokat niteliğinde cevap.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ersoy'un geçtiğimiz hafta Star TV'deki Popstar programında söylediği "Başkalarının savaşına çocuğumu yollamam." ifadelerini son derece yanlış bulduğunu söyleyen Akman, "Bu sürece MGK'nın tavsiyesi, Başbakanın önerisi, Meclis'in neredeyse oy birliği ile aldığı bir karar sonrasında gelinmiştir. Bu mücadeleyi verenler başkalarıysa bu sözü söyleyen kim peki? İnsanın aklına bu soru geliyor." dedi.

Kocaeli'nde düzenlenen Medya Okur Yazarlığı Eğitim Semineri'ne katılan Başkan Akman, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akman, Üst Kurul'un resmi görüşü olarak değil, Zahid Akman olarak, terörle mücadele konusunun bir müzik eğlence programında konuşulmasını doğru bulmadığını söyledi. Akman, Ersoy'un kanaldan gönderilmesi ile ilgili olarak da kanal yöneticileri ile görüştüğü şeklindeki söylentileri yalanladı.

"Bireysel olarak, Zahid Akman olarak, böyle önemli ve hassas bir konunun bir müzik eğlence programında gündeme getirilmesini şık bulmuyorum" diyen Akman, Ersoy'un özellikle 'başkalarının savaşı' ifadelerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Bu ifadeleri anlaşılır bulmadığını belirten Akman, Ersoy'a sözlerinden dolayı Roj TV'de takdir görmesini de; "Hangi niyetle söylenirse söylensin, öyle bir ortamda ifade edilince bütün sonuçlarının bilinmesi gerekir" dedi. Herkesin özgürce düşüncelerinin ifade etmesi gerektiğine işaret eden Akman; "Ancak 150 bin askerin mücadele ettiği, dağlarda terörist kovaladığı bir dönemde askere zerre kadar faydası olmayan ifadelerin kullanılması yanlış" dedi. Akman harekatın sıcak bir döneminde, Ersoy'un kullandığı ifadeleri iyi niyetli olarak anlaşılmasının da mümkün olmadığını belirtti.

"Genel Kurmay'ın düzenli bilgi vermesi çok iyi oldu"

Başkan Akman, yanlış ve eksik haber verilmesine zemin oluşabilecek bir dönemde Genel Kurmay Başkanlığı'ndan düzenli olarak yayıncı kuruluşlara haber aktarılmasının da son derece doğru olduğunu söyledi. "Genel Kurmay Başkanlığı'ndan düzenli olarak gelen bilgilendirmeler, spekülatif haberleri de engelledi. Bu tür kriz dönemlerinde yayınlarda sorun yaşamamak için, tek bir merkezden doğru bilgi gelmesinin önemini bir kez daha gördük. Bu tür bir çalışma spekülatif haberlerin önlenmesi açısından en önemli etmendir" açıklamasını yapan Akman televizyonların da yayın ilkelerini ihlal eden herhangi bir yayın yapamadıkları bilgisini verdi.

Yayıncı kuruluşlarından, harekatla ilgili resmi makamlardan açıklama olmadan, yorumcuların dağda mücadele veren askerin hedefine ulaşmasına engel olan yanıltıcı haber vermemelerini istediklerini aktaran Akman, "İhlal niteliğinde bir yayın yapılmadı. Askerin hedefine katkı sağlayıcı, kamuoyunu bilgilendirici bir yayın yapıldı. Bu yayınlarından dolayı kuruluşlara teşekkür ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious