Akmerkez'den sonra Cevahir'e de mühür

Akmerkez'den sonra Cevahir'e de mühür.10730
  • Giriş : 26.05.2009 / 11:46:00

Akmerkez'den sonra Cevahir Alışveriş Merkezi'ndeki kaçak yapılaşmayı gündeme Sabah'tan Erhan Öztürk'ün haberi Şişli Belediyesini harekete geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şişli Belediyesi, Cevahir alışveriş merkezinde ortak kullanım alanlarına yapılan 'kaçak yapılar'ın yıkılması için harekete geçti

Cevahir alışveriş merkezinde, yangın merdivenlerine giden koridorlarının kapatılarak yeni dükkânlar yapıldığı haberi üzerine Şişli Belediyesi, kaçak bölümler için yönetime hem tebligat yaptı hem de projeye aykırı yapılan alanları mühürledi.

Önceki hafta SABAH'ın gündeme getirdiği "Akmerkez'e gecekondu" haberleri üzerine Beşiktaş Belediyesi, kaçak bölümleri mühürleyip, işyeri sahiplerine yıkım için tebligat yapmıştı.

Tebligatın hemen ardından yıkımına başlanan Akmerkez'deki kaçak bölümlerden sonra, Cevahir'de de kaçak bölümler bu hafta yıkılmaya başlanacak.

Şişli Belediyesi'den yapılan yazılı açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Yangın kaçış koridorları ile ilgili İBB İtfaiye Müdürlüğü'nün yazıları doğrultusunda düzenleme yapılması gerekmektedir. Yangın koridorlarının işgal ettirilmemesi, açık bulundurulması ve diğer hususlarda da alışveriş merkezi yönetimine 7 gün süreli tebligat yapılmıştır. Tebligatla birlikte yapılan kaçak bölümler mühürlenmiştir. Süre bitiminde gerekli yıkımlar yapılmaz ise belediyemiz kaçak bölümleri yıkarak, gerekli cezaları yazacaktır."

KAPI DUVAR OLMUŞ

Daha önce annesiyle birlikte gezen 3 yaşındaki Ayşe Nur Özbaş ile Burak Hıcıkasımoğlu'nun ölümleriyle gündeme gelen Cevahir alışveriş merkezine hafta içi 50, hafta sonları ise yaklaşık 100 bin kişi geliyor. Yangın merdiveni, tehlike çıkış kapılarının bulunduğu koridorlara, plansız, kaçak yeni yerler inşa edilmesi üzerine ziyaretçiler, acil durumlar için gösterilen çıkış tabelalarını takip ettiklerinde duvarlar ve yeni işyerleri ile karşılaşmaya başlamışlardı.

İŞTE CEVAHİR'İN 'KAÇAK' YAPILARI

"Değirmen Cafe, Corner Büfe, Wınmax mağazası, C - A mağazası, revir yanındaki ortak alana inşaat taşması, Ariş Kuyumculuk, Mango mağazası, Ramsey mağazası, ortak koridor ve yangın merdiveni kapatılarak büyütülen Colins mağazası. 4. katta ortak koridor ve yangın merdiveni kapatılarak büyütülen Adidas mağazası, 5. katta ortak alanda bulunan dekorasyon ağacının yerine Otantik Kumpir, Şinik Cafe."

21 Mayıs tarihli Erhan Öztürk'ün haberi:
Burası Cevahir burdan çıkış yok


İstanbul'un gözde alışveriş merkezlerinden biri olan Cevahir Alışveriş Merkezi'nin yangın merdivenlerine uzanan koridorları, yeni açılan mağaza ve genişletme operasyonlarıyla ortadan kaldırıldı. İnsan hayatının tehlikeye atıldığını söyleyen vatandaşlar, "Sorumlular cezalandırılsın" dedi. Hafta içi 50, hafta sonu ise yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği Cevahir'deki sorumsuz eylemler, Büyükşehir Belediyesi Şişli Belediyesi ve Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na yapılan şikâyet ve suç duyuruları ile açığa çıktı. Biraz daha fazla kira almak için çaba gösteren alışveriş merkezi yöneticileri, ortak kullanım alanlarının işgal edilmesine ön ayak olarak büyük bir sorumsuzluğa imza attı. 10 katlı Cevahir'in tahliye kapılarını kullanmak isteyen vataşdaşların önüne duvarlar ve dükkânlar çıkıyor. Görüşlerini aldığımız vatandaşlar, "Büyük bir tehlike anında canımızı nasıl kurtaracağız. Bu nasıl bir zihniyet? Kısa sürede gereği yapılmalı" diye konuştu.

İSYAN ETTİLER

Cevahir'de işletmeci olan Cengiz Yurteri, kaçak bölümleri tek tek tespit ederek kaymakamlıkla ilçe ve büyükşehir belediyelerine bildirdi. Yurteri'nin son durağı ise Şişli Cumhuriyet Savcılığı oldu. Dilekçesinde koridorların, acil çıkış kapılarının ve yangın merdivenlerinin kapatılmasına isyan eden işletmeci, sorumluların cezalandırılmasını istedi. İşgalin takipçilerinden Emrah Töredi ve arkadaşlarının şikâyet adresi ise İBB oldu. 13 Nisan'da şikâyete verilen cevap ise kaçağın resmi itirafı gibi oldu. 4 Mayıs'ta cevap yazısı gönderen İtfaiye Destek Hizmetleri Müdürü Orhan Akyıldız, sorumsuzluğu şöyle anlattı: "27 Nisan'da yapılan tetkik neticesinde, yangın tertibatlarının kaldırılmadığı, ancak koridor işgalinin söz konusu olduğu tespit edilmiştir. İşyerinin işgal ettiği koridorun müdürlüğümüzden onaylı projesine uygun duruma getirilmesi geretiği alışveriş merkezi yönetimine bildirilmiştir."


Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*