AKP, bu dönem vetolu bürokratlarını Meclis'e taşıdı

AKP, bu dönem vetolu bürokratlarını Meclis'e taşıdı.19556
  • Giriş : 28.07.2007 / 10:49:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:48:58

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 59. Hükümet döneminde çok sayıda bürokratı veto etmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çankaya Köşkü kararnamelerini onaylamadığı için görevlerini vekaleten sürdüren çok sayıda bürokrat, TBMM'ye girmeyi başardı. AKP'den aday olup seçilen bürokratlar arasında Necdet Ünüvar, Cemal Taşar, Yüksel Özden ve Cafer Tatlıbal dikkat çekiyor
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 59. Hükümet döneminde çok sayıda bürokratı veto etmişti. AKP, bu dönem vetolu bürokratlarını Meclis'e taşıdı. Sezer'in geri çevirdiği Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının neredeyse tamamı TBMM'ye girmeyi başardı.
ÇELİK'İN AKRABASI
Sezer, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in göreve geldikten sonra Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü'ne atadığı Cemal Taşar'ın kararnamesini onaylamamıştı. Taşar, bu görevi vekaleten sürdürürken, Bakan Çelik tarafından Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. Sezer, Taşar'ın bu kararnamesini de geri çevirdi. Çelik'in akrabası olan Cemal Taşar, seçimlerde Bitlis milletvekili olarak TBMM'ye girdi.
Sezer'in kararnamesini onaylamadığı bir başka isim, İlköğretim Genel Müdürü Yüksel Özden'di. Bakan Çelik'in bir yıl önce kararnamesini Köşk'e gönderdiği Özden de Sezer'den veto yedi ve görevini vekaleten sürdürdü. Özden, Muğla'dan Parlamento'ya girdi.
VEKİL MÜDÜRDÜ, VEKİL OLDU
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kararnamesini onaylamadığı isimlerden birisi de Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu eski Genel Müdürü Cafer Tatlıbal'dı. Başbakan Tayyip Erdoğan ile İstanbul Belediye Başkanlığı döneminden yakın ilişkisi olan Tatlıbal, uzun süre görevini vekaleten sürdürdü. Bağlı olduğu eski Devlet Bakanı Güldal Akşit'le arası bozulan Tatlıbal, görevden alındıktan sonra kurumdan da istifa etti. Tatlıbal, Kahramanmaraş'tan TBMM'ye girdi.
Çankaya Köşkü, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın müsteşar olarak atadığı Necdet Ünüvar'ın ilk kararnamesini de geri çevirmişti. Necdet Ünüvar'a oldukça mesafeli duran Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, kararnameyi, ikinci defa Köşk'e gönderildiğinde imzaladı.
AMİR-MEMUR AYNI SIRADA
Yeni dönemde TBMM'de birçok amir ve memuru da birlikte siyaset yapacak. Eski Bakan Güldal Akşit, görevden aldığı ve arasının açık olduğu SHÇEK Genel Müdürü Cafer Tatlıbal ile birlikte çalışacak. Başbakan Erdoğan, Müsteşarı Dinçer'le, Sağlık Bakanı Akdağ da müsteşarı Ünüvar'la aynı sıralarda oturacak. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de birlikte çalıştığı Büyükelçi Deniz Bölükbaşı ile farklı partilerde de olsa Meclis çatısı altında siyaset yapacak. MHP'en milletvekili seçilen Bölükbaşı ile Gül, birlikte 1 Mart Tezkeresi'ni hazırlamıştı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de AKP'den İstanbul milletvekili seçilen müsteşarı Necat Birinci ve vetolu bürokratları ile Meclis'te birlikte çalışmayı sürdürecek.
MGK'YA ALINMAMIŞTI
Cumhurbaşkanı Sezer ve Anamuhalefet Partisi CHP'nin en çok tepki gösterdiği isimlerden biri olan Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer de AKP sıralarında milletvekili olarak yerini aldı. Sezer'in atanmasına eleştiri getirdiği isimlerden olan Dinçer'in MGK'ya alınması da sorun olmuştu. AKP iktidarı döneminde sadece bir defa MGK toplantısına katıldığı bilinen Dinçer'in, geleneklerin aksine bu toplantılara girmemesi, “Sezer ve askerler istemiyor” iddialarına neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious