AKP, Işın Karaca'ya tepkili

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Erdoğan'ın katıldığı toplu açılış töreninde kendisinin seslendirdiği "İşte Yeni Türkiye" adlı marşın izinsiz kullanılmasını hastemedemediğini söyleyen Karaca, AKP'nin tepkisini çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı 12 Mayıs'ta Erzurum'da yapılan toplu açılış töreninde kendisinin seslendirdiği "İşte Yeni Türkiye" adlı marşın izinsiz kullanılmasını hastemedemediğini söyleyen şarkıcı Işın Karaca, AKP'nin tepkisini çekti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, "Ciddi anlamda dezenformasyon var. Bilgiye ulaşmadan tepki vermek anlamsız. O gün parçanın tamamı çalındı" dedi.
Erzurum'daki toplu açılış töreninde bulunduğunu belirten Sözen, Milliyet'e yaptığı açıklamada marşın "Atam izindeyiz" kısmının makaslandığını belirterek, AKP'ye dava açacağını açıklayan Karaca'yı eleştirdi.
Açılış töreninin AKP'nin organizasyonu olmadığını belirten Sözen, şunları söyledi:
"Program da AKP'nin programı değil. TOKİ ile ilgili anantar teslim töreni ve toplu açılışlar vardı. Düzenleme valilik izniyle belediyenin organizasyonuyla gerçekleşti. Halk da katıldı. Başbakan ve bakanlar geleceği için güçlü bir kalabalık vardı. Bunun partiyle ilgisi yok. O şarkıyı AKP çalmadı. Bizim kendi parçalarımız var. Telif hakkı alınan parçalar var. O organizasyonu yapanlarla görüşmeleri ve ona göre konuşmaları gerekir."

Tam yayınlandı, duydum
Sözen, "Atam izindeyiz" bölümünün çıkarıldığı eleştirilerine "Ben o gün dinledim, kesilen bölüm yoktu. Tezahürattan duyulmamış olabilir. Biz tamamını dinledik" karşılığını verdi.
Karaca, törende kendisinin seslendirdiği "İşte Yeni Türkiye" adlı marşın izinsiz kullanılmasını hazmedemediğini kaydetmişti. Kendisi gibi Atatürkçü hayranlarından aldığı e-postalarda, "vatan haini" olarak gösterildiğini söyleyen Karaca, durumun tekrarlanması halinde AKP'yi mahkemeye vereceğini belirtmişti. Marştaki, "İzindeyiz Atam, sen merak etme" sözlerinin çıkarılmasına tepki gösteren Karaca, "Avukatlarımız harekete geçti. İşin ilginç tarafı, bu kuralları ihlal eden Türkiye'nin Başbakanı ve onun partisi" diye konuşmuştu.
AKP'den önceki gün yapılan yazılı açıklamada da törenin kamu kurumlarınca organize edilerek, yürütüldüğü bildirilmişti. Erzurum Valisi Celalettin Güvenç de, "Valiliğin hiçbir sorumluluğu yok. Orada çalınan şarkı, türkü ve marş bizim bilgimiz dışında, organizeyi yürüten firmaca belirlenmiştir" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious