AKP, memurları sevindirecek bir yasa teklifi hazırladı

AKP, memurları sevindirecek bir yasa teklifi hazırladı.17786
  • Giriş : 24.01.2008 / 00:42:00
  • Güncelleme : 24.01.2008 / 00:23:48

AK Parti, başta öğretmenler olmak üzere tüm memurları ilgilendirecek bir yasa teklifi sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Dağı, başta öğretmenler olmak üzere devlet memurlarını yakından ilgilendiren bir yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu..

AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Dağı, devlet memurlarının tatillerde il sınırları dışına çıkmak için yetkili amirden izin alma zorunluluğunu ortadan kaldırmak amacıyla yasa teklifi hazırladı.

TBMM Başkanlığına sunulan teklif, Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Teklif, söz konusu yasanın ''devlet memurlarının ikamet mecburiyetini'' düzenleyen maddesinde yer alan ''devlet memurları, ikamet ettikleri il hudutlarını tatillerde, ancak yetkili amirin izniyle terk edebilir'' hükmünün metinden çıkarılmasını içeriyor.

Teklifin gerekçesinde, çalışılması zorunlu mesai saatleri dışında kişinin seyahat ve tatil haklarına sınır getirilmesi ve bu bağlamda devlet memuru olmasının bir sınırlanma nedeni olarak kullanılmasının hukuka ve teknolojik gelişmelere aykırı olduğu kaydedildi. Söz konusu yasa hükmünün tümüyle işlevsizleştiği ve uygulanmadığı belirtilen gerekçede, ancak buna rağmen yasada var olan bu hükmün bazen kötü niyet aracı olabildiği, rutin bir ''ihlalin'' idarenin sorun yaşadığı bazı personele yaptırım aracı haline getirilebildiği vurgulandı.

Hakkaniyet, gerçeklik ve eşitlik ilkelerine aykırı olarak ve idarelerin inisiyatifinde kullanılan yasa maddesinin çalışanları mağdur ettiği kaydedilerek, ''Görev niteliği bakımından bazı alanlardaki devlet memurluğunda kısıtlamalar anlaşılabilir ve bu konularda kurum yasalarına özel hükümler konulabilir. Ancak, bunun öğretmeninden teknisyenine, akademisyeninden şoföre kadar bütün devlet memurlarını kapsaması, genel ve son derece önemli bir hakkın kısıtlanması anlamına geliyor'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious