AKP, MHP ve DTP kabul için uzlaştı tek direnen CHP oldu

  • Giriş : 09.10.2007 / 08:28:00

Anayasa değişiklik paketinden 18-19. maddelerin çıkarılması Anayasa Komisyonu'unda kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

21 Ekim'de halkoyuna sunulacak Anayasa Değişikliği paketinde yer alan geçici 18 ve 19. maddelerin çıkarılması Anayasa Komisyonu'unda kabul edildi. AK Parti, MHP ve DTP kabul için uzlaşırken tek direnen CHP oldu.

Ekim'de halkoyuna sunulacak Anayasa paketinde bulunan “Geçici 18. ve Geçici 19. madde”lerin paketten çıkartılmasını öngören değişiklik Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi. AK Parti'nin verdiği değişiklik teklifine komisyonda MHP ile DTP destek verirken sadece CHP karşı çıktı. Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen teklifin Meclis Genel Kurulu'ndaki ilk tur oylaması yarın yapılacak. Teklifin ikinci tur oylaması ise 16 Ekim Salı günü yapılacak. Teklifin yasalaşması halinde 11. cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören “Geçici 18. ve Geçici 19. madde”ler paketten çıkacak.

GÜL'ÜN DURUMUNU ETKİLEMEZ

Teklif sahipleri adına konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı seçimini imkansız hale getirmesi nedeniyle halkın seçmesinin gündeme geldiğini belirtirken, “Bu haliyle bile halkoyuna sunulsa mevcut Cumhurbaşkanının durumunu etkilemez. Ancak biz tartışmaları ortadan kaldırmak istedik. Deniz Baykal bu konuda destek vereceğini açıkladı. Devlet Bahçeli de destek vereceğini açıkladı. Bu açıklamaların ardından teklifi tartışmaları ortadan kaldırmak için gündeme getirdik” dedi. AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün ise “22 Temmuz seçimlerinin ardından muhalefet partileri Meclis'e girmeseydi Cumhurbaşkanı seçilemeyecekti. Ama MHP başta olmak üzere bazı partiler sağduyulu ve demokratik davranarak Cumhurbaşkanı seçilmesine yardımcı oldular. Şimdi bu maddenin uygulanma imkanı kalmadı. Meclis'in yetkilerini Yüksek seçim Kurulu'na devredemeyiz. YSK Meclis'in kararlarını uygulamak zorundadır” dedi.

SANAL TARTIŞMADAN KURTULALIM

CHP'li Atilla Kart, CHP dışındaki muhalefet partilerini iktidar partisi AK Parti'ye payanda olmakla suçladı. MHP'li Faruk Bal ise “AK Parti'ye en büyük desteği Erdoğan'ı Başbakan yaparak CHP verdi. Biz 11. Cumhurbaşkanı seçimine ara rejim gölgesinin düşmesini istemedik. MHP insiyatif aldı. Konunun suiistimal edilmesini, sanal tartışmanın sürmesini istemediğimiz için bu teklife destek veriyoruz” dedi.

CHP KARŞI ÇIKTI

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, teklife karşı çıkarken, “Bu teklif hukuk ve siyaset skandalıdır. Halkoylaması başlamışken halkoyuna sunulan metni değiştiriyorsunuz. Bu halkoylamasını tümüyle ortadan kaldırmak gerekir” dedi.

Halkoylaması paketine rötuş

Görüşmelerin ardından AK Parti milletvekillerince verilen teklife MHP ve DTP de destek verdi. Teklif, 21 Ekimde halkoyuna sunulacak ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de düzenleyen anayasa paketinin 6. maddesi içinde yer alan, “Seçim kanunlarında yapılacak değişikliklerin 11. Cumhurbaşkanı seçiminde uygulanmasına imkan tanıyan” geçici 18. maddesi ile “Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin getirilen yeni düzenlemelerin 11. Cumhurbaşkanı seçiminde de uygulanmasını” öngören geçici 19. maddesinin, metinden çıkarılmasını öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious