AKP, parti kapatmayı zorlaştırmak için harekete geçiyor

AKP, parti kapatmayı zorlaştırmak için harekete geçiyor.16326
  • Giriş : 25.03.2008 / 01:20:00
  • Güncelleme : 24.03.2008 / 23:49:03

Parti kapatmayı zorlaştıracak Anayasa değişiklik paketi hafta sonuna kadar hazır olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, TBMM'de grubu bulunan 4 siyasi partinin birisi hakkında açılan kapatma davasının devam ettiğini (DTP), birisinin kapatılması için Anayasa Mahkemesine iddianame sunulduğunu (AK Parti), birisinin de (MHP) gözaltı sürecine girdiğini söyledi.

Ergün, TBMM'de gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin düzenlemenin, Türkiye'de uzun zamandır çeşitli kesimlerce tartışıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Şu anda Mecliste grubu bulunan 4 parti var. Bunlardan birisi (DTP) hakkında kapatma davası devam ediyor, birisi (AK Parti) hakkında Anayasa Mahkemesine iddianame sunuldu, birisi de (MHP) gözaltı sürecine girmiş bulunuyor. Dolayısıyla siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin bir düzenleme yapmak elzem duruma gelmiştir.

Söz konusu partiler, seçmenin yüzde 70'inin oyunu almış partiler... Son iddianamede bazı milletvekillerinin adları Anayasa Değişikliği ve kanun teklifinin altına imza koyduğu için yer almış bulunuyor. Bu böyle devam ederse, yani mevcut parti kapatma sisteminin devam etmesi Meclisin yasama faaliyetlerini sona erdirebilir.

Anayasa değişikliği konusunda hukukçu arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar 1-2 gün sonra tamamlanacaktır. Değişiklik teklifi, bu hafta sonuna doğru TBMM Başkanlığına sunulabilir.

Anayasa değişikliği, daha çok Anayasanın 69. maddesine odaklanmış bir değişiklik olabilir. Arkasından da Siyasi Partiler ve seçim Kanunlarında değişiklik gündeme gelebilir. Anayasanın 83. maddesinde de 69. maddeye paralel bir değişiklik olabilir.

Anayasa değişikliğini referanduma götürmek de bizim için bir seçenek. Şimdiye kadar hiç bir partiyle görüşmedik ve bir teklif sunmadık.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious