AKP, şampiyon olduysa niye gol yedi?

AKP, şampiyon olduysa niye gol yedi?.8444
  • Giriş : 12.04.2009 / 08:26:00

AK Parti, seçimlerle ilgili saha araştırması başlattı; "Şampiyon olduk ama neden gol yediğimizi araştıracağız..."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti, seçim sonuçlarını geniş kapsamlı bir değerlendirmeye tutacağı çalışmaya start verdi. 47 ilde anketörlerle yapılacak araştırmada, muhalefet partilerinin teşkilatlarından, adaylara ve STK'lara kadar herkesle görüşülecek. Buna göre, AK Parti'nin oylarının azalma gösterdiği yerlerde, seçmenin neden oy vermediği, ne yaparsa oy vereceği sorularak irdelenecek. Akademisyenlerin, köşe yazarlarının seçim analizleri yanında milletvekillerine de seçimin sonuçları sorulacak. Tüm bu çalışmalar Nisan sonuna kadar bitirilecek rapor halinde getirilerek Başbakan'a sunulacak. Ayrıca İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç, Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen ve Genel Başkan Danışmanı Ömer Dinçer'den oluşan komisyon raporları değerlendirecek.

5-0 DEĞİL AMA 4-1 KAZANDIK

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, seçimin galibinin kendileri olduğunu hatırlatarak, 'Şampiyon olduk ama neden gol yediğimizi araştıracağız' dedi. Ergün, şöyle konuştu: 'Seçimi bir Futbol maçı gibi düşünürsek, maç öncesi AK Parti'nin maçı 5-0 kazanacağı hiç kimsenin şüphesi yoktu. Hala muhalefetin de şüphesi yoktu. Şimdi maç 4-1 bitti. Yani şampiyon yine biziz. Ancak bir gol atamamışız. Bir gol de yemişiz. Bu araştırmayla atamadığımız bir golle, yediğimiz bir golün nedenini araştırıyoruz. Nerde hata yaptığımıza bakıyoruz. Defans da mı yaptık, hakem mi hata yaptı, orta sahayı mı kullanamadık. Taktik hatası mı yaptık. Kalecinin hatası mı vardı. Orta sahada oyunumuzu kuramadık mı, tribünlerle bütünleşemedik mi, rakiplerin oyununu mu çözemedik, form düşüklüğü mü vardı. Gerçek şu ki, maçın galibi biziz. İki partiyle aramızda en faz 16 puan fark var'

SEÇMENLE YÜZ YÜZE

AK Parti'nin Nisan sonuna kadar yapacağı ve oluşturduğu komisyonda değerlendireceği çalışmalar şöyle olacak:

Türkiye'nin 7 bölgesinin durumunu ortaya koyacak şekilde seçilen 47 ilde anket çalışması yapılacak. Bu illerde meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, adaylar, muhalefet partilerinin teşkilatları ve belediye başkann adayları da buna dahil olacak.

Seçmene AK Parti'ye neden oy verdiği ya da vermediği, ne yaparsa oy vereceği sorulacak.

Seçim sonuçlarıyla ilgili analiz, yorum yapan köşe yazarlarının yazıları, TV'lerdeki tartışma programları toplanarak dosyalanacak.

Seçim çalışmaları konusunda görevlendirilen akademisyenler ile kendiliğinden bu konuda görüş beyan edenlerin görüşleri alınacak.

Milletvekillerinin bölgeleri ile ilgili görüşleri alınacak.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*