AKP 15 bin oyla CHP'ye fark attı

AKP 15 bin oyla CHP'ye fark attı.9688
  • Giriş : 02.04.2009 / 18:18:00

Beyoğlu Belediye Başkanlığı seçimini AK Parti, arkasından gelen CHP’ye 15 bin 98 oy fark atarak kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'nda iki dönem üst üste başkanlık yapacak ilk isim oldu.

Kesinleşen seçim sonuçlarına göre AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Ahmet Misbah Demircan toplam 49 bin 452 (% 38.14) oy aldı. CHP adayı Mustafa Dolu'nun oyları ise 34 bin 354'te (% 26.49) kaldı.

AK Parti'nin galibiyeti seçim sonuçlarına yaklaşık yüzde 12 oranındaki, 15 bin 98 oy farkla yansıdı.

“BİR BÖLGEDEN GELEN SONUÇLA KAMUOYU ALDATILDI”

AK Parti Beyoğlu İlçe Teşkilatı bir açıklama yaparak Beyoğlu'nda seçimin net galibi olduklarını duyurdu. seçim günü kamuoyu yanlış bilgilendirildiği için seçimin sanki kıl payı kazanıldığı izlenimi doğurulduğunu açıkladı.

AK Parti Beyoğlu İlçe Teşkilatı'nın yaptığı açıklamada şöyle denildi: “Seçim gecesi Beyoğlu'nun sadece bir bölgesinde az sayıda açılan sandıktan çıkan oylar televizyon ekranlarına yansıdı. Uzun süre ekranda sadece bu bölgeden gelen oylar yer aldı. Diğer bölgelerden gelen sonuçlar yayınlanmadı. Böylece kamuoyunda, CHP'nin seçimi önde götürdüğü zannı oluştu.”

“MEDYA, GERÇEK SONUÇLARI ÇOK GEÇ AÇIKLADI”

“560 sandıklı bir ilçede, diğer sandık sonuçlarını sağlıklı olarak elde edemeyen televizyonlar, yayınlarında uzun süre kısıtlı bilgilere yer verdi” denilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Yorumcular, bu yetersiz veriler üzerine kanaat oluşturdular. Eksik rakamlara dayanarak CHP'nin galibiyetini ilan ettiler. Bu yanıltıcı rakamlar gecenin ilerleyen saatinde yavaş yavaş düzeltilmeye başladıysa da, kesin sonuçlar ertesi gün bile ekranlarda ve gazetelerde yer almadı.”

AK PARTİ'NİN BEYOĞLU ZAFERİ GÖLGELENDİ

“En son olarak medyada görülen AK Parti % 35.3, CHP % 32.9 oranı da gerçeği yansıtmıyordu. Buna rağmen Beyoğlu'ndaki seçim sonucu olarak saatlerce ekranlarda bu oranlar yer aldı. Dolayısıyla 'Beyoğlu'nda AK Parti seçimi zor kazandı' yorumları yapıldı. Halbuki, Beyoğlu'nda AK Parti dikkate değer bir zafer kazanmıştı!”

“Resmi mazbatalı sonuçlar, İlçe Teşkilatı tarafından açıklandığı halde, ajanslar bu haberi medyaya iletmeyi ihmal ettiler. Sembollerle yüklü, prestijli bir ilçe olan Beyoğlu'nda AK Parti'nin belediyecilik başarısı ve demokratik zaferi, manasız bir ısrarla görmezden gelindi.”

BEYOĞLU HALKININ İRADESİ ONAYLANDI

“15 bin 98 oy farkla kazanılan bir seçimde net bir galibiyet olduğu ortadadır. Gerçek sonuçlar artık ortadadır. Her partinin seçim sonuçlarına yasalar çerçevesinde itiraz etme hakkı vardır. Ancak CHP'nin yaptığı itirazlar seçim kurullarında bir bir reddedilerek, Beyoğlu halkının iradesi onaylanmıştır.”

(Advertorial)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*