AKP-AK Parti ayrımına Baykal ne dedi?

AKP-AK Parti ayrımına Baykal ne dedi?.10265
  • Giriş : 05.06.2009 / 05:40:00
  • Güncelleme : 05.06.2009 / 00:10:59

CHP lideri Baykal, Erdoğan'ın AK Parti ısrarına ilişkin tepki gösterdi. Başbakan'ı kendine güvenmemekle itham etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Öyle anlaşılıyor ki Başbakan'da sinirlenme sendromu baş gösteriyor. Kendine güvenen insan ister AKP der, ister AK Parti'' dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, Aydın'ın Söke ilçesinde, Belediye Başkanı Necdet Özekmekçi'yi makamında ziyaret ederek, belediye binasının önünde halka hitap etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Son günlerde celallendiğini, asabileştiğini, sinirlendiğini'' iddia eden Baykal, şöyle konuştu:

''Arada sırada Başbakan öfkeleniyor, böyle oluyor. Son bahane de şu, 'Kimse bizim partimize AKP demesin' diyor. 'AKP demek edepsizliktir' diyor. Son kızgınlık konusu bu. Siyasetçiler, partilere vatandaşın nasıl hitap edeceğine zorlama yaparak dizgin vuramaz. Vatandaş nasıl isterse öyle der. Bize ister CHP, ister Cumhuriyet Halk Partisi, ister halkçılar der. Vatandaş nasıl uygun görürse öyle söyler. Her partide durum böyle. Başbakan'ın partisinin adı Adalet ve Kalkınma Partisi. Vatandaş adaletin A'sını almış, kalkınmanın K'sini almış, partinin P'sini almış. 'Hayır, diyemezsin' diyor. AK'ı yakaladık da partinin P'sini niye almıyorsun? Ne diyeceğiz peki? AK Parti diyeceğiz. 7 yıl sonra başbakan neden birdenbire bugün celalleniyor? Öyle anlaşılıyor ki Başbakan'da sinirlenme sendromu baş gösteriyor. Kendine güvenen insan ister AKP der, ister AK Parti. Aklanmak istiyorsan adına AK diyerek zorlayamazsın. Kaldır dokunulmazlığını, benim dokunulmazlığımı da kaldır, git mahkemeye aklan da gel, o zaman anlayalım. 'Hayır, dokunulmazlığın arkasına saklanırım, bana AK deyin' diyorsan olmaz. Bunlar Başbakan'ın gidici olduğunu gösteriyor.''

-''TÜRKİYE BİR DEVRİ KAPATIYOR''-

29 Mart yerel seçimlerinden önemli sonuçlar, izlenimler ortaya çıktığını ifade eden Deniz Baykal, Türkiye'nin yeni bir iktidar aradığının anlaşıldığını öne sürdü.

Ülkenin değişime ihtiyacı olduğunu söyleyen Baykal, ''Türkiye bir devri kapatıyor yeni bir devri açıyor. Artık yeter. Belli politikaların uygulanmasının sonuçlarını hepimiz gördük'' dedi.

''Pamuğun Söke'de çöktüğüne, Yunanistan'da ise geliştiğine'' dikkati çeken Baykal, ''Yunanistan'ın toprakları elverişli değil. Onlar pamuğu bilmezken şimdi orada pamuk ekiliyor. Bu, tarım politikalarının sonucudur. Gümrükler açılmış, ithalat serbest. Türkiye'de hem üretim hem de çiftçi mahvoluyor. Tarımın yüzü gülmezse ticaretin yüzünü güldürmek mümkün mü?'' dedi.

Yeni teşvik ve istihdam paketinin açıklandığını hatırlatan Baykal, iktidarın, çiftçinin sesi çıkmıyor diye şikayeti olmadığını sandığını ve bunlara yönelik düzenleme yapmadığını'' savundu.

Baykal, şöyle devam etti:

''Burada, yolsuzluk almış başını gidiyor. İngiltere'de bakan, milletvekilleri neden istifa etti? Çünkü milletvekilleri tanınan imkanları suistimal ederek kişisel çıkarları için kullanmışlar. Alman mahkeme kararlarında adı yer alan insan RTÜK'ün başında. Başbakan Yardımcısı istifaya çağırıyor ama adam orada duruyor. Böyle hukuk devleti olur mu, yolsuzlukla mücadele bu şekilde sürdürülür mü? Yanlış bunlar, kalkacak. Milletvekilliği dokunulmazlığı kalkacak. Çiftçinin haklarına sahip çıkacağız. Düşünce özgür olsun, oy özgür olsun, fikir özgür olsun, bunların hepsi olacak inşallah.''

-SURİYE SINIRINDAKİ MAYINLARIN TEMİZLENMESİ-

CHP Genel Başkanı Baykal, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesiyle ilgili gelişmeleri de değerlendirdi.

Mayın konusunda uzman firmalar bulunduğuna işaret eden Baykal, mayın temizleme işinin uzman olan, yerli veya yabancı bir kuruluşa verilebileceğini söyledi.

Baykal, ''Bu, Türkiye için ödenemez bir bedel değil. 100 milyon dolar civarında bir fiyat olduğunu, bu işin içindeki insanlar ifade ediyor. En fazla 300 milyon dolar, kaç yıl için, 5 yıl için. Yılda 60 milyon dolar. Kardeşim, daha dün Başbakan altına 61 milyon dolarlık uçak almadı mı?'' diye konuştu.

Deniz Baykal'a ziyaretinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, CHP MYK Üyesi Mehmet Ali Susam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*