AKP Batman İl Başkanı teslim oldu

AKP Batman İl Başkanı teslim oldu.8115
  • Giriş : 08.09.2008 / 17:09:00

Batman'da açılan ihaleleri kendi istekleri doğrultusunda yönlendirdikleri iddia edilen kişilere yönelik gerçekleştirilen "Zıpkın" operasyonu kapsamında hakkında yakalama emri çıkarılan AKP Batman İl Başkanı Ömer El teslim oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

El, teslim olmadan önce kentteki yerel gazetelere yarın yayımlanmak üzere ilan verdi. "Kamuoyuna duyuru" başlıklı ilanda El, hakkındaki saldırıların bilinçli bir şekilde yapıldığını, yaptığı telefon görüşmesinde de hiçbir suç unsuru bulunmadığını ileri sürdü.

Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, kentteki kamu kurum ve kuruluşları tarafından açılan ihaleleri kendi istekleri doğrultusunda yönlendirdikleri gerekçesiyle, mahkemeden alınan iznin ardından, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda görevli bazı memurlar ile bazı işadamlarının telefonlarını dinlemeye aldı. Polis, dinlemenin ardından "Zıpkın" adını verdiği operasyonda 14 kişiyi yakalayıp gözaltına aldı. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramada ise bir tabanca kalem, bir ruhsatsız tabanca, 2 kuru sıkmadan çevrilme tabanca, 6 şarjör, 161 mermi, 9 mm çapında 20 gaz fişeği, kalem tabancaya ait 15 fişek, 2 senet, bir senet fotokopisi, kaşe ve firmalara ait fiyat teklif mektupları ele geçirildi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 14 zanlıdan Hayyam Özdemir, Sermet Özdemir, Ferdi Özdemir, Mahmut Özdemir, Atilla Kaylan, Erdal Vural ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nda görevli Edip Dursun, "ihaleye fesat karıştırarak haksız yere kazanç sağladıkları" gerekçesiyle tutuklanıp cezaevine konuldu.

BAŞKAN DA DİNLEMEYE TAKILDI

Operasyon kapsamında, AKP Batman İl Başkanı Ömer El'in tutuklanan zanlılardan Ferdi Özdemir ile yaptığı görüşme, polisin dinlemesine takıldı. Özdemir, Başkan El'i arayarak, “Şıh ile görüşsen iyi olur. Onunla işimiz var. Konuşup bizi ara” dediği, El'in de “Tamam görüşüp size arayacağım. Merak etmeyin” karşılığını verdiği öğrenildi.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, olayda adı geçen AKP İl Başkanı Ömer El'in de aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında yakalama emri çıkardı.

AKP Batman İl Başkanı Ömer El, hakkında yakalama emri çıkarıldığı geçen cuma günü, kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine “Şu anda Malatya'dayım. Pazartesi günü (bugün) kente dönerek Cumhuriyet Savcılığı'na ifade vereceğim” demişti.

ÖNCE İLAN VERDİ

Bugün kente dönen Ömer El, Adliye'ye gitmeden önce Batman'da yarın yayımlanacak yerel gazetelere tam sayfa ilan verdi. AKP il teşkilatı tarafından gazetelere ulaştırılan ve "Kamuoyuna duyuru" başlığını taşıyan ilanda El, hakkındaki suçlamları kabul etmedi. El'in yarın Batman'daki yerel gazetelerde yer alacak ilanı şöyle:

"Batman Emniyet Müdürlüğü tarafından ilimizde düzenlenen bir operasyon kapsamında ismim talihsiz bir şekilde gündeme getirilmiş ve siyasi kimliğim nedeniyle de maksatlı olarak sansasyon malzemesi yapılmıştır. Bu operasyon kapsamında Emniyet güçlerince binlerce telefon görüşmesi teknik takip altına alınmış olup, görüşmeler içerisinde sadece bir tanesi şahsımla ilişkilendirilebilmiştir.

Bu görüşmede de herhangi bir suç unsuru bulunmamaktadır. İçerik olarak, sanıklardan biri yaklaşık bir yıl önce soruşturma konusu olaylarla ilgisi olmayan bir konuda benden yardım istemiştir. Benimle ilgili kopartılan tüm fırtına bundan ibarettir. Bana yöneltilen etik dışı, menfaat içeren ve somut hiçbir suçlama bulunmamaktadır. Konu gündeme geldiğinde ise birinci dereceden bir yakınımın önemli rahatsızlığı nedeniyle ailemle birlikte il dışındaydım.

Olayı öğrenir öğrenmez, ilk mesai günü gelip, gerekli beyanları Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptım. Hukuka saygım sonsuzdur. Yapılacak yargılama sonrasında gerçekler ortaya çıkacaktır. Konu bu iken, olayın siyasi kimliğim ve partimle ilgili saldırgan kampanyaların içine dahil edilmesi ise maksatlı ve bilinçli bir şekilde yapılmıştır. Bizi hedef tahtasına oturtanlar asla bizim kadar temiz toplum sevdalısı olamazlar. İsmim üzerinden partime ve davama yapılan çirkin ve ahlaksız saldırıların, hukukla, ahlakla, vicdanla ve insafla izahı mümkün değildir. Ben ve yönetimim dimdik ayaktayız ve bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Batman halkının hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Bizim akçeli işlerle, menfaat şebekeleriyle, kanunsuz eylemlerle hiçbir zaman işimiz olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır."

SAVCILIĞA TESLİM OLDU

AKP İl Başkanı Ömer El, gazetelere ilan verdikten sonra, saat 16.00'da Cumhuriyet Savcılığı'na ifade vermek üzere Adliye'ye giriş yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*