AKP bir-iki kişilik değil

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

Gül: Cumhurbaşkanlığı için henüz bir karar almadık

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan görüşmeler yürütüyor’ diyen Gül, karar alma sürecini de anlattı: Bir-iki kişilik bir parti değiliz. Yetkili organlarımızda, Meclis grubumuzda tartışacağız.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday gösterme süresine bir ay kala Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi konusunda henüz alınmış bir karar olmadığını açıkladı. Başbakan Erdoğan’ın toplumun değişik kesimlerinden isimlerle açık veya kapalı görüşmeler yürüttüğünü söyleyen Gül, bu ’gözlem süreci’ sonunda parti organlarının karar alacağını, bunun da son güne kalmayacağını söyledi. Gül, kararın Erdoğan’a mı ait olduğu yolundaki sorumuza, "Bir-iki kişilik bir parti değiliz, oturup parti organlarında görüşürüz" yanıtı verdi.

Gül’ün Radikal’in sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

- AK Parti bünyesinde dağıtılan bir anket formunda, Başbakan Erdoğan’a seçenek olarak, eşi kapalı olmayan dört ismin Cumhurbaşkanı adayı gösterildiği anlaşılıyor. Bu durumu nasıl karşılıyorsunuz?

- Çok anketler yapılıyor. Başka anketler de var. Bu konuya Türkiye’nin çok takılmaması lazım. Cumhurbaşkanlığı seçimi gerilim kaynağı olmayacak. Cumhurbaşkanı seçilir, Türkiye yoluna devam eder. Bu seçim, belki de şimdiye dek yapılan en az tartışmalı Cumhurbaşkanı seçimi; öncekiler daha çok tartışıldı.

- Öyle diyorsunuz ama, yurtdışında da, yurtiçinde de Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olup olmayacağı, olursa ülkenin gerilim yaşayıp yaşamayacağı konuşuluyor.

- O biraz da Türkiye’deki tartışmanın yansıması. Ana muhalefet lideri sayın Baykal, tabii bazen uç noktalara götürüyor. Ama bu bir demokratik tartışma ortamıdır. Bu tartışmaya bir yıl önceden girebilir, partide, medyada, kamuoyunda çalışma yapabilirdik. Ama böylelikle kendimizi, partimizi ve ülkeyi yıpratırdık. O yüzden enerjimizi buna harcamayalım, kendi işimize bakalım dedik. Ortada bir çıkar çatışması var. Muhalefet bizi bu tartışmanın içine çekip, gerilim ortamında çıkar görüyor. Bizim çıkarımız ise bu oyuna hiç düşmemek, tartışmayı olabildiğince dar bir zamanda bitirmek. Yaptığımız da budur.

- Baykal, Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğu takdirde ülkenin gerileceğini söylüyor. Böyle düşünen başka kesimler de var, askeri kesim de dahil deniyor. Bu konuda askerlerle herhangi bir temasınız oldu mu?

- Hayır olmadı. Eski süreçleri artık yaşamayacağız. Unutmayalım ki Türkiye, Avrupa Birliği ile müzakereler yürüten bir ülkedir. Bu Türkiye’nin nasıl bir konumda olduğunu, o yıllardan çok farklı olduğunu gösterir. Tabii ki tartışmalar olacaktır, bu doğaldır. Ama Türkiye, eski Türkiye değil. Türkiye bu işten başarıyla çıkacaktır. Bazılarının söylediği gibi, kriz, Türkiye’nin rayından çıkması, işlerin durması söz konusu olmayacaktır. Bunu piyasalar da, şirketler de, halk da görüyor.

- Başbakan, cumhurbaşkanlığı konusunda görüşünü sizinle paylaştı mı?

- Paylaştığımız konular var, paylaşmadıklarımız var. Kendi gündemimizi fazla meşgul etmeyelim diyoruz.

- Paylaşmadığınızı anlıyorum. Kararı kendisine mi bıraktınız?

- Tabii ki sayın Başbakan, Genel Başkanımızdır. Önümüzde fazla süre de kalmadı. Oturup konuşacağız, karar alacağız.

- Yani henüz oturup konuşmadınız?

- Hayır.

- Şimdiye dek kritik kararları hep Meclis Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Erdoğan ve siz oturup aldınız görüntüsü var. Yine öyle mi olacak?

- Biz bir-iki kişilik parti değiliz, oturup parti organlarında görüşürüz, Meclis grubumuzla görüşür öyle karar alırız. Türkiye’nin geleceği öyle bir, iki, ya da üç kişinin kararıyla olur mu?

- Cumhurbaşkanının toplumsal uzlaşmayla seçilmesi taleplerine ne diyorsunuz?

- Çoğunluğa sahip bir hükümet olarak tabii görev bizlere düşüyor. Seçimlerden sonra ilk yaptığım konuşmalarda, ülkeyi iyi yönetebilmek için tabii ki herkesle görüşeceğimizi söylemiştim. Sayın Başbakan da, söylemiş olduğu gibi, toplumun değişik kesimlerinden isimlerden izlenimler, görüşler alıyor.

- Sayın Başbakan bu konuda görüşmeler yapıyor mu?

- Bunları açıkça konuşmuyoruz ama, kimi açık olur, kimi kapalı olur görüşmeler tabii ki oluyor. Bu bir bilgi toplama ve gözlem süreci. Bu sürecin sonunda karar alınacak.

- Aday açıklama süresinin başlangıcına bir ay kaldı. Son güne dek bekleyecek misiniz?

- Hayır, son güne kalacağını sanmıyorum. Makul bir sürede tamamlanacaktır.

- Erdoğan’ın aday olmasına siz nasıl bakıyorsunuz?

- Bu konuda size yanlış izlenim vermek istemem. Size anlattığım süreci yaşıyoruz. İnanıyorum ki, Türkiye yeni cumhurbaşkanını gerilim yaşanmadan seçecek ve yoluna devam edecek.

- Cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından genel seçimleri öne alma planınız var mı?

- Hayır. Ne hükümet, ne parti içinde böyle bir çalışmamız var. Çalışmalarımızı 4 Kasım seçimine göre yürütüyoruz.

Vetolar Cumhurbaşkanı’nın takdiri

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak yeni tayin ettiği beş büyükelçi atamasının Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından geri çevrilmesi konusundaki soruları şöyle yanıtladı:

- Veto kararını öğrendiğinizde tepkiniz ne oldu?

- Sayın Cumhurbaşkanı’nın takdiridir. Arkadaşlarımız, hepsi birbirinden değerli, alanlarında uzman isimlerdir. Benim kendilerine güvenim tam.

- İsimler üzerinde yapılan spekülasyonlara ne diyorsunuz?

- Gazetelerdeki yorumlara katılmıyorum. Daha önceki Riyad Büyükelçimiz Ali Tuygan, biliyorsunuz bir önceki Dışişleri müsteşarımızdı. Kararın şahıslarla ilgili olduğunu sanmıyorum.

- Önceden Cumhurbaşkanı’nın görüşü alınmamış diye olabilir mi?

- Müsteşar yardımcıları için görüş sorma diye bir teamül yok ki. Daha önce de sorulmamış. Biraz önce de dediğim gibi, veto kararı sayın Cumhurbaşkanı’nın takdiridir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious