AKP büyük kongresi 11 Kasım'da

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) 2. Olağan Büyük Kongresi, 11 Kasım Cumartesi günü Ankara'da yapılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ASKİ Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek kongreye, yaklaşık bin 460 delege katılacak. Edinilen bilgilere göre, 14 televizyon kuruluşu kongreyi canlı yayınlamak üzere akreditasyon yaptırdı. Ayrıca, 400'ün üzerinde köşe yazarı, muhabir, foto muhabiri, kameraman ve teknik ekip de kongreyi takip etmek için akredite oldu.

Tüm delegelere Türk bayrağının dağıtılacağı kongrede, AKP için ”Türkiye'nin partisi”, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için de ”Türkiye'nin lideri” sloganlarının kullanılacağı belirtildi.

Erdoğan'ın kongre için özel fotoğraflar çektireceği ve yeni slogan ile fotoğrafların bilboardlarda yer alacağı kaydedildi.
Kongrenin görsel organizasyonu konusundaki çalışmaların da sürdüğü öğrenilirken, çok sayıda yabancı konuk, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisinin de kongreye katılması bekleniyor.

14 Ağustos 2001'de Türkiye'nin 39. partisi olarak siyasi hayattaki yerini alan ve 3 Kasım 2002 seçimlerinde tek başına iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) 2. Olağan Kongresinde, genel başkan ile partinin en yetkili organı olan 50 kişilik Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyelerinin seçimi yapılacak.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ

Kongrede ayrıca tüzük değişikliği de yapılacak. Tüzüğün, MKYK seçimlerinde genel başkana kontenjan yetkisi veren 73. maddesinin değiştirilerek, bu yetkinin MKYK'ya verilmesi planlanıyor.

AKP Tüzüğü'nde “MKYK'nın Oluşumu ve Çalışma Esasları” başlıklı 73. madde, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun Büyük Kongrece gizli oyla seçilen 50 üyeden oluşacağını, ayrıca 25 yedek üye seçileceğini hükme bağlıyor.

Tüzüğün “73/2” maddesi de Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun; “en fazla 5 asıl ve 3 yedek üyesinin, kongrede seçilen Parti Genel Başkanı tarafından gösterilecek iki misli aday arasından, 'Genel Başkan Kontenjan Adayları' isimli liste altında, Tüzüğün 69. Maddesinde açıklanan 'çarşaf liste' yöntemine göre Büyük Kongre delegeleri tarafından, diğer üye seçimleriyle birlikte aynı anda seçilmesini” düzenliyor.

Aynı madde, kontenjan adaylarının asıl ve yedek sıralamasının, aldıkları oya göre belirleneceğine hükmediyor. Tüzük, Kurul üyeliklerinde boşalma olması halinde, boşalan üyeliğin seçilme niteliğine göre, sıradaki yedeğin Genel Başkan tarafından davet edileceğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious