AKP-CHP'nin çekişmesi gazete ilanlarında

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Trabzon’un ‘2011 Avrupa Olimpik Gençlik Festivali’ni düzenlemeye hak kazanması, kentte AKP- CHP çekişmesine dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Brüksel’deki toplantıdan dönen CHP’li Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu'nun parti pankartlarıyla karşılaması, AKP’lileri çileden çıkardı. AKP, gazetelere verdiği teşekkür ilanında belediye başkanının adına yer vermezken, CHP de dün yerel gazetelerde yayınlanan ilanında, olimpiyatın alınmasına katkılarından dolayı sadece Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu’na teşekkür etti.

Trabzon, 9 Aralık’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan oylamada, Danimarka’nın Herning, Hollanda’nın Utrecht, İtalya’nın Genova ve Letonya’nın Riga kentlerini geçerek, kamuoyunda ‘Gençlik Olimpiyatları’ olarak bilinen ‘2011 Avrupa Olimpik Gençlik Festivali’nin organizasyonuna ev sahipliği yapmaya hak kazandı. Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Trabzon Belediye Meclis Üyesi Mahmut Aksu, KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necati Tüysüz ve Trabzon Gençlik ve Spor Müdürü Şerif Özgür’den oluşan Trabzon Heyeti, finalde Hollanda’nın Utrecht kentiyle yarıştı ve 28- 18 oy üstünlüğüyle organizasyonu düzenlemeye hak kazandı. 48 ülkeden 5 bin kişinin katılacağı organizasyon kentte büyük heyecan yaratırken, heyetin Trabzon’a dönüşü sırasında tartışmalar da başladı.

10 Aralık’ta Trabzon’a dönen Volkan Canalioğlu, Şerif Özgür, Mahmut Aksu ve Necati Tüysüz’ü, havalimanında yaklaşık bin kişi karşıladı. Bu karşılama sırasında Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu omuzlara alınırken, CHP örgütleri de pankartlar açtı ve ‘Trabzon’ un gururu’ sloganları attı. Havalimanında, CHP’li Belediye Başkanı lehine yapılan bu tezahüratlar, AKP'lilerin tepkisini çekti.

“BAŞKAN ŞOV YAPIYOR”

AKP Trabzon İl Başkanı Ahmet Metin Genç, Belediye Başkanı CHP'li Canalioğlu'nu olayı siyasi şova dönüştürmekle suçlayarak şunları söyledi:

“Trabzon Havalimanı’ndaki o manzarayı görünce bizi mecbur bıraktılar. Aslında Sayın Başkan’ın yaptığına hiç şaşırmadım. Çünkü Trabzon’da Ak Parti’nin yaptığı bütün yatırımları sahiplenen bir anlayışı var. Bu kadar büyük olayı, çok düşük bir boyuta taşıyıp rant elde etmek istiyor. Biz Sayın Başkan’ın Brüksel’de bulunmasını Sayın Vali’nin orada olmasını çok takdir ettik ve teşekkürlerimizi de ilettik. Brüksel’e bir heyetle birlikte gidilmiş ve başarı sağlanmıştır. Trabzon Havalimanı’nda oraya Trabel işçilerini, CHP’nin pankartlarını, partilileri ve taraftarları getirterek böyle bir şov hazırlaması öncelikle Brüksel’e giden heyete yapılan saygısızlıktır. Belediye Başkanı’nın yaptığı tam bir rezalettir. Kendisini şiddetle kınıyorum. Tamamen şova yönelik hareketler yapıyor.”

İLANLARA DA YANSIDI

AKP ve CHP’ nin olimpiyat çekişmesi, bu açıklamanın ardından gazetelere ilan verme yarışı ile devam etti. AKP İl Başkanı Ahmet Metin Genç, yerel gazetelere tam sayfa olarak verdiği ‘Teşekkür’ ilanında, herkese teşekkür ederken, belediye başkanından söz edilmedi.

AKP İl Başkanı’nın, isimler arasında Trabzon’dan giden hiçkimseye yer vermemesi dikkat çekerken, bu durum Belediye Başkanı ile olan gerginliğe bağlandı. Bu arada Trabzon’daki bazı inşaat firmaları ve işadamlarının verdiği ilanlarda ise, Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ve Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu’nun isimlerinin ilk iki sıraya yazılması dikkat çekti.

Olimpiyatın CHP’li Belediye tarafından sahiplenilmek istendiğini ve iktidar partisinin bu konudaki çabalarının gözardı edildiğini öne süren AKP Trabzon Milletvekilleri Kemalettin Göktaş ve Mustafa Cumur da belediyenin tutumuna tepki gösterdi.

İLANIN RÖVANŞI DÜN ALINDI

AKP’nin tam sayfa gazete ilanlarına CHP kanadının yanıtı ise gecikmedi. CHP Akçaabat İlçe Başkanı Yavuz Karan da, yerel gazetelere yine tam sayfa ilan vererek, sadece Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu’na teşekkür etti. İlanda, başka kimsenin adından söz edilmedi.

BAŞKAN: HERKESİN BAŞARISI

AKP tarafından ‘olimpiyatı sahiplenmekle’ suçlanan CHP’li Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu ise başarının bir ekip işi olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Biz bu olaya ekip olarak inandık, kenetlendik ve başardık. Bunda sayın Mehmet Ali Şahin’in, Sayın Atalay’ın, Togay Bayatlı’nın, isimsiz bir sürü TMOK çalışanının büyük katkısı var. Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen’in var. Herkesin var. Trabzon’a bu organizasyonu kazandırmaktan dolayı herkesin mutlu olması ve bu sevincin tadını çıkarması gerekir. Sorumluluğumuz bundan sonra başlıyor. Elele vererek şehri bu oyunlara hazırlamalıyız. Gazeteye verilen ilana girmek istemiyorum. Takdiri kamuoyuna bırakıyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious