AKP daha fazla kadın istiyor

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti teşkilatının direnişi yüzünden gerçekleşemeyen yüzde 30 kadın kotasını, partinin en üst vitrininde hayata geçirme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Başbakan Erdoğan, il ve ilçe kongreleri sürecinde verdiği talimata rağmen kadınların yönetim organlarında temsilini engelleyen parti teşkilatına, mesajını 11 Kasım’daki ikinci büyük kongrede verecek. Erdoğan, il ve ilçe yönetimlerinde ‘yüzde 70 erkek, yüzde 30 kadın’ şeklinde formüle ettiği temsil oranının delinmesine büyük tepki gösterdi. AKP Kadın Kollarının da “erkek egemen anlayıştaki” teşkilatın engellemesi nedeniyle yönetim organlarına seçilemedikleri şikayetinde bulunmaları üzerine Erdoğan, partideki kadın temsil oranıyla ilgili büyük kongreyle yeni bir süreç başlatmak için harekete geçti.

KADIN BULAMIYORUZ

Kadın Kolları, Erdoğan’a, partinin kuruluşundan sonra geçen 2002 genel ve 204 yerel seçimlerinde mahalle mahalle, ev ev çalışan ve halen partinin yaklaşık 3 milyon üyesinden üçte birini oluşturan kadınların parti yönetimlerine gelmelerinin engellendiği eleştirisinde bulundu. Eleştirilere karşı teşkilat tarafından da Erdoğan’a, teşkilatın tüm birimlerinin yönetim listelerinde en az yüzde 30 oranında kadın temsili için çaba gösterildiği belirtilip, “Her yerde yüzde 30 oranı için çaba gösterdik, çağrıları yaptık, adaylık için arayışlara girdik, çağrılar, davetler yaptık. Ancak kadınlar sosyal hayata yeterince katılmıyor. Bu oranı sağlayacak kadın bulamıyoruz. Doğu ve Güneydoğu’da belki bu kadar kadın bulunmaması anlaşılır ama batıda da bulamıyoruz” savunması yapıldı.

Erdoğan, partideki kadın temsil oranıyla ilgili yaşanan sorunla ilgili değerlendirmesinde teşkilatı eleştirerek, AKP’nin bir Türkiye partisi, AB sürecini taşıyan bir parti olarak, toplumun tüm farklılıkları gibi asıl unsurlar olan kadın ve erkeğin bir arada yer aldığı bir yapılanma olması gerektiğine vurgu yaptı. Erdoğan, bunun için il ve ilçelerde gerçekleşmemiş olsa da 11 Kasım’daki ikinci büyük kongrede partinin vitrini olan en üst karar organı MKYK’da kadınların yüzde 30 temsilini sağlayacağını bildirdi. Erdoğan, vitrinde bu temsili sağlamak amacıyla bu kez erkeklerden fedakarlık isteyeceğinin işaretini de verdi. Erdoğan, partinin “ikinci dönemi” olarak adlandırdığı 2007’de yapılacak seçimlerden sonraki süreçte hedefin, kadın ve erkek dengesi açısından yüzde 50-yüzde 50 olmasını hedeflediklerini de vurguladı.

Buna göre 50 kişilik MKYK’da halen temsil sayısı 10 olan kadın yönetici sayısı 15’e çıkacak. Erdoğan’ın bu oranı yakalamak için milletvekilleri dışında partiye yeni kadın yöneticiler bulunması için arayışta olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious