AKP 'den Merkez Bankası'na tam destek

AKP 'den Merkez Bankası'na tam destek.14423
  • Giriş : 21.05.2008 / 18:34:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankasının hiçbir şekilde günah keçisi olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankasının hiçbir şekilde günah keçisi olmadığını belirterek, "Merkez Bankası, üzerine düşeni yapıyor. Temkinli para politikasını devam ettiriyor. Bu konuda da bizim tam desteğimize sahip" dedi.
Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını da yanıtladı.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal'ın "Merkez Bankası Başkanı ile Hükümet arasında bir sorun olduğunu, Merkez Bankasının günah keçisi ilan edildiği, hatta Merkez Bankası Başkanının istifa edeceği" yönündeki haberleri hatırlatması üzerine Şimşek, "Merkez Bankası, hiçbir şekilde günah keçisi değil" diye konuştu.

Şimşek, geçen yıl tüm dünyada enflasyon yükselirken Türkiye'de düştüğünü, bugün gelişmekte olan ülkelerde enflasyonun yüzde 7,5 ile 20 arasında değiştiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Türkiye, enflasyonda dünya sıralamasında 59. sırada. Enflasyon hedefinin ötesinde olabiliriz ama hala enflasyon 30 yılın en düşük seviyesinde. Son bir yılda enflasyondaki artışın yüzde 65'i, gıda ve petrolden kaynaklanıyor. Hedefin 2 kat üzerinde olduğumuzu biz de kabul ediyoruz. Merkez Bankası bağımsız bir kuruluş. Banka, ikincil etkileri sınırlayacak temkinli politikasını devam ettiriyor. Bu konuda Merkez Bankasına en ufak bir müdahale yok. Çünkü fiyat istikrarı olmadan sürdürülebilir büyüme olmaz. Biz olaya böyle bakıyoruz. Merkez Bankası üzerine düşüne yapıyor. Temkinli para politikasını devam ettiriyor. Bu konuda da bizim tam desteğimize sahip."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious