'AKP' diyen başkanın savunması istendi

'AKP' diyen başkanın savunması istendi.9046
  • Giriş : 09.06.2009 / 21:40:00

'AKP' dediği için Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanı'nın savunması isteniyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanı Kemal Gültekin, "Yapmış olduğum basın açıklamamda Adalet ve Kalkınma Partisi yerine AKP dediğim için hakkımda soruşturma başlatıldı. Konuşmamda 10 yerde AKP demiş ve eleştirmişim. Bir sendikacının, şube başkanının iktidarda olan partiyi eleştirmesi, eksik ve yanlışlarını dile getirmesi en doğal hakkı ve görevidir" dedi.

Bitlis Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nda öğretmen olan aynı zamanda Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanlığını sürdüren Kemal Gültekin, hakkındaki soruşturma ile ilgili açıklama yaptı. Sendika binasında basın toplantısı yapan Gültekin, bu soruşturmanın, 29 Mart Yerel seçimler öncesi ses sanatçısı Cevdet Bağcan için yaptığı açıklamalardan kaynaklandığını söyledi. Bağcan'ın davet ettiklerini ve Bitlis İsmail Eren Spor Salonu'nda konser vermesini istediklerini anlatan Gültekin, Bitlis Valiliği'nin konsere izin vermediğini, bunun üzerine basın açıklamasıyla uygulamayı kınadıklarını söyledi. Gültekin, hakındaki bu soruşturma dışında 1 yıllık şube başkanlığı süresi içerisinde yaptığı açıklamalardan dolayı 2 kez maaş kesintisi 1 kez de kınama cezası aldığını iddia etti.

Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanı Gültekin, son olarak 'AKP' dediği için Milli Eğitim Müdürlüğü İl Teftiş Kurulu tarafından hakkında soruşturma açıldığını ileri sürdü. Gültekin, şu iddialarda bulundu: "Yerel seçimlerden önce yaptığım basın açıklamamda Adalet ve Kalkınma Partisi yerine AKP dediğim için hakkımda soruşturma başlatıldı. Konuşmamda 10 yerde AKP demiş ve partiyi eleştirmişim. Bir sendikacının, şube başkanının iktidarda olan partiyi eleştirmesi, eksik ve yanlışlarını dile getirmesi en doğal hakkı ve görevidir. Bu AKP de olabilir, diğer siyasi partiler de olabilir. İktidarda hangi parti olursa eleştiriler ona yönelik olur ve bizim de yaptığımız budur. Ama Adalet ve Kalkınma Partisi'ne AKP demeyi bile soruşturma gerekçesi yapılması tamamen keyfi haksız ve bir zihniyet meselesidir. Memleketi tek sesli koroya dönüştürme olayıdır. Farklı düşünmeye, iktidarı eleştirmeye tahammül etmeme olayıdır."

Hakkındaki bu soruşturmayla siyasal bir yandaşlığın ortaya çıktığını iddialarına ekleyen Gültekin, şöyle devam etti:

"5 yıllık yerel yönetimlerin eksiklik ve sorunlarını dile getirmek, eleştirmek bir sivil toplum örgütünün görevidir. Suç değil aksine demokratik hak ve sorumluluktur. Bunu soruşturma konusu yapmak hak değil, keyfiyettir. Durumdan vazife çıkarmaktır. Siyasal bir yandaşlığı açığa vurmaktır. Bu soruşturmayı başlatan teftiş kurulunun burada tarafsız olmadığını, keyfi davrandığı kendi asli görevleri dışına çıktıklarını belirtmek istiyorum. Ben bir sivil toplum örgütünün başkanıyım. 4 bin 688 sayılı kamu çalışanları sendikalar yasasının ve ilgili yönetmeliklerin ve Başbakanın genelgelerinin bana vermiş olduğu hak ve yetkileri kullanarak bu açıklamaları Eğitim-Sen Bitlis Şube Başkanı olarak yaptım. Ancak, teftiş kurulu bu yetkilerimi görmezden gelerek sadece öğretmen kimliğimi göz önünde bulundurarak çeşitli soruşturmalar açmakta ve cezalara dönüştürmektedirler. Buradan bu anti demokratik uygulamaların kanunsuz hukuksuz keyfi uygulamaların bir an önce durdurulmasını gerekmektedir. Soruşturmada siyasi ve ideolojik davrandığımı belirtenler bu soruşturmaları açarak ne kadar siyasi ve ideolojik davrandıklarını açıkça belirtmişlerdir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*