'AKP döneminde yatırımlarda GAP'a ayrılan pay arttı'

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, hükümetleri döneminde 2004 yılından bu tarafa yatırımlarda GAP'a ayrılan paylarda önemli artışlar gerçekleştirildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, farklı kültürlerin, farklı medeniyetlerin, dillerin, dinlerin, renklerin kaynaştığı ve birarada barış içinde yaşadığı Güneydoğu'nun, bugün üzücü problemlerle boğuştuğunu söyledi.

GAP Bölgesi'nde Yoksullukla Mücadele ve İstihdam Forumu toplantısı Adıyaman Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) sosyal tesislerinde başladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, bin yıl boyunca, medeniyete, bilime, kültüre, insanlığa ev sahipliği yapmış bir bölgede bulunduklarını belirtti. Şener, Dicle ve Fırat nehirlerinin suladığı Mezopotamya olarak anılan bölgenin dünyanın en verimli, en bereketli toprakları, aynı zamanda tarımın ilk kez yapıldığı topraklar olarak bilinmekte olduğunu ifade etti.

Güneydoğu'nun, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından 2003 yılında yapılan 'illerin ve bölgelerin sosyo ekonomik gelişmişlik sıralaması araştırması'na göre Türkiye'deki 7 bölge içerisinde sondan ikinci sırada yer aldığını kaydeden Şener, "Bu da gerek bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması ve gerekse ülkemizdeki genel yoksulluk sorununun çözülebilmesi için bu bölgeye yapılacak yatırımların ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Hükümetimiz bu konuya önem vermektedir.Ve hükümetimiz döneminde 2004 yılından bu tarafa yatırımlarda GAP'a ayrılan paylarda önemli artışlar gerçekleştirilmiştir" dedi.

GAP bölgesinin sorunlarının başında işsizlik geldiğini söyleyen Bakan Şener, bölgede uzun zaman varlığını devam ettiren ayrılıkçı terör olaylarının kırsal alanlardan kentsel alanlara doğru yoğun bir göçün yaşanmasına neden olduğuna işaret etti. Kentlerde de bu sorunun nüfus yoğunlaşmasına yolaçtığını kaydedin Şener, şöyle dedi:

"Bu durum kentlerde çarpık kentleşme gibi pek çok sosyal sorun yanında işsizliği ve özellikle gençlerin işsizliği sorununuda beraberinde getirmiştir. Bu alanda özel sektör ve yatırımcılara büyük görev düşmektedir. Devlet işgücünün eğitimi, alt yapının hazırlanması ve yatırım teşvikleriyle bölgedeki yatırım ortamını hazırlayacak, özel sektör de yapacağı yatırımlarla istihdam imkanları oluşturacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious