AKP iktidarı süresince Cumhuriyet Bayramı kutlanmasın!

  • Giriş : 06.11.2007 / 20:58:00
  • Güncelleme : 06.11.2007 / 20:59:51

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Oktay Akbal tuhaf bir istekte bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

OKTAY AKBAL yazdı...

Benim bir önerim var: AKP iktidarı süresince Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapılmasın!.. Yalnız o değil, 19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos günlerindeki kutlamalara da son verilsin!..

Hiçbirinin anlamı kalmadı ki!.. Boş sözler, yapay duygular, yalancı övgüler, sahte konuşmalar!..

Eski tarih yapraklarında kalsın ulusal bayramlarımız... Bir gün gelir elbet, hepsini yeni bir güçle yeniden canlandırırız. Bu ulus, bu halk, babalarının dedelerinin kanla, savaşla uğraşla, didine didine gerçekleştirdiği o kutsal tarih yapraklarını unutamaz, unutturulamaz.

Cumhuriyetin yıldönümlerini coşkularla, fener alaylarıyla, zengin aydınlatmalarla, içtenliksiz söylevlerle, yollarda, alanlarda bayraklı gösterilerle kutlamak geleneği unutulup gitsin! Boşuna para harcanmasın. Cumhuriyetin bu ulusa kazandırdığına, içlerinden öfke duyan ama belli çıkarlar uğruna şimdilik sineye çekenler biraz daha beklesin! Bir gün gelir, daha doğrusu o günü getirirler, ülke de hilafet, ardından padişahlığa benzer bir düzeni gündeme getirirler, olur biter!

***

Çankaya´daki törenlerde başları sımsıkı kapalı Cumhurbaşkanı eşini, onu kutlamaya gelen başları sımsıkı kapalı bakan, genel müdür, gazeteci, sanatçı eşlerini gördükten sona, 84 yıllık Cumhuriyetinin anlamı kalır mı? Kalabilir mi?

Boşuna kendimizi aldatmayalım! 27 Mayıs gibi bir olayı da beklemeyelim. İnsanlarımızı Ankara´larda, İstanbul´larda, İzmir´lerde "Cumhuriyet, devrimler, Atatürk" diye alanlara toplamayalım. Onları da yaptık, milyonlarca insanımız çağdaşlık, uygarlık, Atatürk, devrimleri adına buluştu, söyleşti, sonra!..

***

Sonrası işte ortada! Bir başbakan Türk ordusunun komutanlarına, generallerine, konularında ders vermeye kalkışıyor! Niye? Konuşuyorlarmış, vatan, ulus, Atatürk konularında uyarılar yapıyorlarmış! Herkes, her şey susacak, yalnız onlar konuşacak, onlar halkı türlü sözlerle oyalayacak, halkı kendi kafalarındaki yöne doğru yürütecek...

Yüzde kırk altı oyla mı gerçekleştirilecek bütün bunlar? Ya geri kalan yüzde elli ne olacak? Onlar hep susacaklar mı? Atatürk Cumhuriyetinin gide gide bir İslam cumhuriyeti, daha da öteye giderek bir hilafet, bir çeşit padişahlık biçimine, biçimsizliğine getirilmesine, bu halkın en az yarısı suskun mu kalacak? Elindeki güçleri, uygarlık, çağdaşlık, insanlık yolunda kullanmaya kalkışmayacak mı?

Evet ülke artık uyanmayacak mı? Bu ters gidişe dur demeyecek mi? Bir uyanış, bir dirilme, bir aklını başına getirme yaşamayacak mıyız? O zaman, varsın gitsin 19 Mayıs´lar, 23 Nisan´lar, 30 Ağustos´lar... Anlamlarından, gerçeklerinden koparılmış, içleri boşaltılmış tarih yaprakları koparılıp atılsın!

Resimlere bakıyorum. Bayan Gül´e, karşısındaki o başörtülü hanımlara... Çankaya´nın, Çankaya´dan çıkıp bir Kasımpaşa mahalle kahvesine dönüşmesine!..

Önerimi yenilemek isterim: Bir daha AKP döneminde böyle ulusal bayramlar yaşanmasın, ramazan, kurban bayramları size de, bize de yeter!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious