'AKP ile AB el altından anlaştı mı?'

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Eski Başbakanı Derviş Eroğlu ve Harp Akademileri Eski Komutanı emekli Orgeneral Necati Özgen, hükümetin Kıbrıs politikasını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Necati Özgen ise liderliğin olayların arka planını görmek olduğunu söyleyerek, AK Parti'nin el altından Avrupa Birliği'yle (AB) anlaştığı izleniminin oluştuğunu öne sürdü.

Yıldız Tekni Üniversitesi'nde düzenlenen "15 Aralık sonrası KKTC, Büyük Türkiye ve AB" konulu panele Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Başbakanı Derviş Eroğlu, Prof. Dr. Ferit Hakan Baykal, Prof. Dr. Mümtaz Soysal, Harp Akademileri Eski Komutanı Emekli Orgeneral Necati Özgen katıldı. Panelde konuşan Derviş Eroğlu, Rumlar'ın uzlaşmazlığını anlatmaya çalıştıklarında uzlaşmayan tarafın Türk tarafı olduğunu savunanların bulunduğunu anlatarak uzlaşma için masaya eşit şekilde oturulması gerektiğini söyledi. Kıbrıs'ta Annan planına Türk tarafının yüzde 65 oranında evet dediğini hatırlatan Eroğlu: "Bu plana karşı duruyordum ve bunu haz duyarak söylüyorum. Bu konu için inanılmaz propoganda yapıldı, paralar döküldü, biz o zaman Annan planına destekleseydik, partim ve ben iktadarda olurduk."dedi.

Hükümetin Kıbrıs politikasının da eleştiren Eroğlu, hükümet sözcüsü Cemil Çiçek'in Kıbrıs ile Avrupa Birliği görüşmelerinin ilişkilendirilmesi yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak da; "Elbette ilişkilendirilmesi gerekir; ama onu siz ilişkilendirdiniz." şeklinde konuştu.

Geçmiş dönemlerde kendisinin de, "Çözümsüzlük çözümdür" diyenlerden olduğunu anlatan Eroğlu: "Bir dönem 'çözümsüzlük çözümdür' diyen de bendim, buna karşı, 'Çözümsüzlük çözüm değildir' dediler, bugün bazı çevreler işbaşına geldiklerinde sürekli olarak 'bir adım önde olacağız' dediler ve 'çözümsüzlük çözüm değildir' dediler."şeklinde konuştu.

"ACABA AKP İLE AB EL ALTINDAN ANLAŞTI MI?"

Necati Özgen ise Ada'daki gençlerin Türk kimliklerinden ziyade Kıbrıslı kimliklerini öne çıkardıklarını, gençlerin bu konuda eğitilmeleri gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan'ın sürekli 'Rum'lardan bir adım önde olacaklarını' söylediğini aktaran Özgen: "Liderlik arkada olanı görmektir, şimdi gelin de çözün bakalım, Annan planı Türk'ün bağrına saplanmış bir hançerdir. Planı kabul ettiniz de ne oldu. Hani ne aldınız. Hava ile civa aldınız!"dedi.

AK Parti'yle Avrupa Birliği'nin (AB) el altında anlaştıklarını savunan Özgen: "Türkiye ek protokolü imzaladığı için limanları açmak zorunda, acaba AKP ile Avrupa Birliği el altından anlaştı mı? "diyen Özgen, "Bu partinin şu özelliği de var; yapmadığı bir şeyi yapmış gibi gösteriyor, medya neden bunun üstüne gitmedi? Vatan millet hikâye."şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious