AKP ile MHP'nin ''Söğüt ''savaşı sürüyor

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Söğüt’te çıkan olaylarda MHP’yi suçlayan Erdoğan, "MHP’nin Söğüt’teki etkinliği giderek azaldı."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Söğüt’teki Ertuğrul Gazi’yi Anma Şenlikleri’nde yaşanan olaylarla ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi suçladı.

MHP’nin Söğüt’teki etkinliğinin giderek azaldığını belirten Erdoğan, "Söğüt’ü kaybetmenin tepkisi, üzüntüsü var. MHP Genel Merkezi bir hafta önce bu provokasyona yönelik organizasyon yaptı" dedi.

Erdoğan başkanlığında önceki akşam yapılan MYK toplantısının basına kapalı bölümünde AKP-MHP gerginliği masaya yatırıldı.

’Davetimi kabul etmediler’

Geçen yıl yaşanan gerginlikten sonra bu yıl olay çıkmaması için büyük özen gösterdiğini belirten Erdoğan, "Bu nedenle tören alanına Devlet Bahçeli ve Muhsin Yazıcıoğlu ile beraber girmek istedim. Kendilerine haber gönderdim. Ancak benim davetime ikisi de olumlu yaklaşmadı" diye konuştu.

Erdoğan, yeğeni Ali Erdoğan’a yönelik saldırıyı da değerlendirirken, "Oradaki olaylara vatandaşların hepsi katılmadı. Tek tek çadırları gezdim, halkın bize karşı büyük ilgisi vardı. Çıkarılan kavganın içinde halk yoktu. MHP’liler ortamı gerdi" diye konuştu.

’Ankara’da hazırlanmışlar’

Şenliklere 50 bin kişinin geldiğini belirten Erdoğan, sadece bin civarında MHP’li bir grubun "bozkurt" işareti yaparak aleyhte tezahüratta bulunduğunu anlattı. Erdoğan, "MHP’liler Ankara’da toplantı yaparak olayların çıkması için hazırlanmış. Bir provokasyon vardı" dedi.

Söğüt’teki olaylarda yüzünden yaralanan Ali Erdoğan, Başbakan’ın dünkü temaslarında yanında yer almadı.

MHP: AKP siyasi ahlaktan yoksun Bahçeli, "Söğüt’e adam yığan AKP alanı provoke etmiştir. MHP’nin yükselişini kesmek için bu tür siyasi ahlaktan yoksun yöntemlere başvurmaktalar" dedi ÖNDER YILMAZ Ankara

MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisine karşı siyasi ahlaktan yoksun yöntemlere başvurduğunu söyledi. Partisinin önceki gün yapılan başkanlık divanı toplantısında konuşan Bahçeli, "AKP yükselen milliyetçilik akımını görmüş ve buna tedbir geliştirmeye çalışmaktadır" dedi. Söğüt’teki olayların üzücü olduğunu vurgulayan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak Türkiye’nin her bölgesinden Söğüt’e adam yığan AKP, Türkmenlerin, yörüklerin, milliyetçilerin yoğunlukla bulunduğu alanı provoke etmiştir. Milliyetçilerin ve MHP’nin önlenemeyen yükselişini kesmek için bu tür siyasi ahlaktan yoksun yöntemlere başvurmaktalar. MHP’ye siyasi komplo düzenlenmek istenmektedir. MHP’yi marjinalleştirerek, bezdirerek safdışı bırakmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz."

Fedailer grubu

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural da Başbakan’ı protesto eden gruba Erdoğan’ın "yakın korumam" dediği yeğeni Ali Erdoğan’ın öncülük etmesinin kanuna aykırı olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Birtakım fedailer grubu, acımasızca vatandaşların arasına daldılar. Ali Erdoğan hangi sıfatla koruma olmuştur? Başbakanlık Halkla İlişkiler kadrosundaki biri nasıl bir silah taşımaktadır?" MHP Genel Başkanı Yardımcısı Mehmet Şandır, "06 DB 001 plakalı araç genel başkan yardımcımızın aracıdır. Orada suçlunun olması imkânsız. İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı çok sayıda polis oradaydı. Suçluları bulmak onların görevidir" dedi. Şandır, saldırganları bir emniyet müdürünün koruduğu yönündeki iddiaların asılsız dedikodu olduğunu söyledi.

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Didinmez de Ali Erdoğan’ın, protestocu vatandaşlara dayak attıktan sonra protokol tribününün arkasında arkadaşlarıyla "çak" hareketi yaptığını söyledi. Didinmez, olaylardan önce Başbakanlık Basın Müşaviri Akif Beki’yi uyardığını da kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious