AKP ile TSK arasına fitne sokuluyor

AKP ile TSK arasına fitne sokuluyor.9906
  • Giriş : 08.10.2008 / 20:24:00

Çiçek: İnsan hayatı söz konusu olduğunda, para teferruattır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, insan hayatı söz konusu olduğunda, paranın teferruat olduğunu ifade ederek, "Aç kalırız, açık kalırız, 100 kilometre yolu, 4 binayı eksik yaparız, TSK'nın, güvenlik güçlerinin ihtiyacı neyse, bunu anında karşılarız ve anında da karşılanmıştır. Terörle mücadelede Hükümet ile TSK arasında ihtilaf varmış gibi göstermek, araya fitne sokmak içindir" dedi.
Hükümete, Irak'ın kuzeyine sınır ötesi operasyon için yetki veren Başbakanlık Tezkeresinin, TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerinde, iktidar partisi ve muhalefet partileri sözcülerinin konuşmaların ardından, hükümet adına Çiçek, söz aldı.

Çiçek, Genel Kurulda dile getirilen görüşlerin bir çoğuna katılmasa, gerçeği yansıtmasa, bazılarında istismar koksa da bir başka bakış açışı, bir başka değerlendirme olduğunu söyledi.

Bu konuların konuşulacağı en meşru platformun, Meclis olduğunu ifade eden Çiçek, hem gerçekleri hem de gerçekçi konuşmaları gerektiğini vurguladı.

Terörle mücadelenin iki ön şartını, siyasi kararlılık ve mücadeleye halkın desteği olarak sıralayan Çiçek, "Madem halkın desteği önemli, halk doğru bilgilere sahip olmalı, değerlendirmeyi bu bilgiler çerçevesinde yapmalı" dedi.

Çiçek, çeşitli şekillerde kamuoyunun bilgisine sunulmasına rağmen, kafa karıştırıcı, muğlak ifadelerle değerlendirmeler yapıldığını belirterek, TSK'nın, 17 Ekim 2007'de, terör ve teröristle mücadelede bir imkan olarak düşündüğü sınır ötesi harekat için Meclis'ten yetki aldığını anımsattı.

Hükümetin, bu yetkiden sonra vakit geçirmeden, tezkerenin gereğini yapacak olan TSK'ya, Genelkurmay Başkanlığına bir yazı yazdığını ifade eden Çiçek, Genelkurmay Başkanlığından, TSK tarafından sınır ötesinde yapılacak harekatın, hudut, şümul, miktar ve zamanın bildirilmesinin istendiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Çiçek, haklı oldukları bir davada, haksız duruma düşmemek, konunun dünyaya yansıması bulunduğu için üzerinde durdukları tek konunun, harekat başlamadan makul bir süre önce Başbakanlığa bilgi verilmesi olduğunu dile getirdi.

Bu tezkerenin 1 yıldır bu çerçevede kullanıldığına işaret eden Çiçek, bu süre içinde gereğini TSK'nın tayin ettiği 29 hava harekatının yapıldığını bildirdi. Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tezkereden beklenen muradın hasıl olabilmesi bakımından, esirgenen bir yetki, daraltılan bir alan söz konusu değildir. Bu açıklamadan sonra halen 'eğer, falan filan' tartışması varsa, bu sürece olumlu katkı vermez. Vatandaşın kafasında soru işaretleri bırakır.

Bir soruya verilen genel cevap çerçevesinde, TSK'nın, hükümetten, terörle mücadelede bir kısım imkanları talep ettiği, buna yeterli cevabın, imkanın verilmediği... Bu kesinlikle doğru değildir. İnsan hayatı söz konusu olduğu zaman, para teferruattır, para söz konusu olmaz. Aç kalırız, açık kalırız, 100 kilometre yolu, 4 binayı eksik yaparız, TSK'nın, güvenlik güçlerinin ihtiyacı neyse, bunu anında karşılarız ve anında da karşılanmıştır."

Çiçek, başkanlığını yaptığı, Terörle Mücadele Yüksek Kurulunda Maliye Bakanının, "terör uzmanlığından değil, terörle mücadelede, güvenlik birimlerinin parasal ve ödenek sıkıntısı olması halinde, bunları anında karşılaması" için yer aldığını söyledi. Çiçek, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar, bu noktada en ufak sıkıntı olmadığı gibi, hem bu kurumun başkanı, hem bu işin tarih önünde şahidi olarak, her defasında komutanlar, 'Hiçbir ihtiyacımız yoktur, teşekkür ederiz' tarzında, Maliye Bakanı'na teşekkürlerini ifade etmiştir. Bu açıklamadan sonra, 'bu iddialar doğruysa' şeklinde bir konuşma yapılıyorsa, bu da hayra alamet değildir, doğru değildir. Bir genel cevaptan, hükümet sanki para vermiyormuş tarzındaki yorumlar yapılıyorsa, makaleler varsa, burada iyiniyet yoktur. Terörle mücadele konusunda hükümet ile TSK arasında ihtilaf varmış gibi göstermek, araya fitne sokmak içindir. Artık bunlara son vermemiz lazım. Terörle mücadele, ülkemizin birliği ve bütünlüğü söz konusu olan mesele. Herkesin bir ve beraber olması lazım. Hükümeti tenkit edecekseniz, bir şey diyeceksiniz başka alanlarda deyin, ama insanların yüreğinin yandığı noktada soru işaretleri bırakıyorsanız, o zaman büyük vebal altında olursunuz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*