AKP ilk kez oy kaybına uğradı

AKP ilk kez oy kaybına uğradı.11756
  • Giriş : 30.03.2009 / 13:47:00

Türkiye'de yapılan yerel seçimlerin sonuçlarıyla ilgili yorum yapan uluslararası haber ajansları, iktidar partisinin ilk kez oy kaybına uğradığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransız haber ajansı AFP, "AK Parti'nin 2002'de iktidara geleli beri ilk kez hız kaybettiğini" bildirdi.

"İktidar partisinin oyların yüzde 99'unun sayımına göre, yüzde 39'la seçimi kazandığına ve aralarında İstanbul ve Ankara'nın da bulunduğu çok sayıda kentin belediye yönetimini muhafaza ettiğine" işaret eden ajans, "AK Parti'nin 2004 belediye seçimlerinde yüzde 41,7, 2007 genel seçimlerinde ise yüzde 46,6 oranında oy aldığını" ifade etti.

AFP, Türk gazetelerinin genel olarak seçim sonuçlarını hükümete "uyarı" olarak gördüğünü kaydetti.

Associated Press (AP) haber ajansı da yerel seçimlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Partisinin "siyasi zeminini kaybettiği" yorumunda bulundu.

"AK Partinin dünkü yerel seçimlerde yüzde 39 oy aldığını" bildiren AP, "iktidar partisinin 2007 parlamento seçimlerinde ise yüzde 46 oy aldığına" dikkati çekti.

Başbakan Erdoğan'ın "seçimin partisine olan güveni gösterdiği" açıklamasına yer veren ajans, "AK Partinin başkent Ankara ile en büyük il İstanbul'da seçimleri az farkla kazandığını, Diyarbakır'da ise DTP'ye karşı kaybettiğini" belirtti.

Reuters ise "yerel seçimleri kazanan AK Parti'nin, AB'ye üyelikle ilgili reformların önündeki pürüzlerin giderilmesini sağlayacak seçim başarısı elde edemediğini" ileri sürdü.

"seçim sonrası Uluslararası Para Fonu ile anlaşma yapılmasının beklendiğini" bildiren ajans, "Başbakan Erdoğan'ın dün seçimden sonra yaptığı açıklamaya dayanarak, kabinede değişiklik beklendiğini" duyurdu.

"AK Partinin Güneydoğudaki Diyarbakır ile başta İzmir olmak üzere bazı önemli şehirleri kazanamadığı" vurgulanan yorumda, "muhalefetteki CHP'nin ise İstanbul ve Ankara'da desteğini artırdığı" bildirildi.

"AK Partinin iktidara geldiği 2002'den beri ilk kez oylarının düştüğünü" belirten ajans, "bunu ekonomik kriz ve artan işsizliğe" bağladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*