AKP İstanbul'a hesap veriyor

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerjide bazılarının atık meselesini çok büyüttüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP İstanbul İl Başkanlığının düzenlediği “AK Parti İstanbul'a Hesap Veriyor Buluşalım Konuşalım” başlıklı salon toplantılarının üçüncüsü, “Enerji, Sanayi ve Ulaştırma” konusuyla Feshane'de gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Hilmi Güler, enerji konusunun çok karışık olduğunu, 80 milyar dolarlık bir pastayı ifade ettiğini belirterek, bu büyük portföyün, değişik çıkar grupları ve lobiler tarafından yönlendirilmeye çalışıldığını ifade etti.
“Enerji konusunda 2 kere 2 dört etmiyor. 2 kere 2'yi 4'e yaklaştırmak önemli” diyen Güler, enerji anlaşmalarında yapılan bir hatanın 25-30 yılı götürdüğünü söyledi.

Güler, bir şeyi düzeltmenin, yenisini yapmaktan daha zor olduğunu ifade ederek, “Biz eski rayları söktük, şimdi yeni rayları döşedik. Lokomotifi oturtup yürütmeye çalışıyoruz. Bu, yerli kaynaklara önem vermek, dışa bağımlılığı azaltmaktır. Yapılanlar daha sonra anlaşılacak” diye konuştu.

Enerji diplomasisini sürdürdüklerini bildiren Güler, elektrikte 4 yıldır zam yapmadıkları gibi indirim olduğunu, bir aileye her gün 5 ekmek kadar katkıları bulunduğunu, AB'nin en ucuz elektriğinin Türkiye'de kullanıldığını, doğal gazı da en ucuz kullanan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu vurguladı.

Petrol ve doğal gaz aramaya ağırlık verdiklerini, buluş sayılarının arttığını ve petrolle birlikte doğal gazın geleceği şekillendireceğini ifade eden Güler, Türkiye'yi bir enerji koridoru haline getirmeye çalıştıklarını söyledi.
Petrolde çeşmenin başında bulunduklarını ve Ceyhan bölgesini bir enerji merkezi haline getirdiklerini anlatan Güler, “AB aslında bize enerji konusunda muhtaç. Koridor olma, bizim enerji politikamızı oluşturuyor” dedi.

KÖMÜR ARAMA SEFERBERLİĞİ...

Hilmi Güler, Türkiye'nin 19 bölgesinde kömür arama seferberliği başlattıklarını, fakirlere kömür dağıttıklarını anlatarak, çıkaracakları Enerji Verimliliği Yasası ile, bütün beyaz eşya fabrikalarının değişeceğini, ev alırken yalıtım ve ısı verimliliğine bakılacağını söyledi.

Doğal gazın 4 yılda 41 ile ulaştığını ve önümüzdeki yıl 61 ile çıkacağını belirten Güler, Türkiye'nin altın bakımından zengin olduğunu, altın ve gümüş aramalarına ağırlık verdiklerini, ancak altının çıkmasını istemeyenler bulunduğunu kaydetti.
Bor madenini, katma değeri yüksek ürünlere çevirmeye çalıştıklarını anlatan Güler, içinde bor katılmış çimentoyu yaygınlaştırmaya çalıştıklarını ve özellikle köylerde asfalt yerine yolların borla kaplanabileceğini söyledi.
Güler, katılımcıların sorularını yanıtlarken de, gerilim hatlarını şehir içinde yer altına aldıklarını belirterek, zaman zaman yaşanan elektrik kesintilerinin, çoğu kez kendilerinden değil, belediyelerin alt yapı çalışmalarından, bazı müteahhitlerin çok özenli çalışmamasından kaynaklandığını ifade etti.

Nükleer enerjinin, bir teknolojik basamak olduğunu vurgulayan Güler, şöyle devam etti:

“Türkiye'nin bu basamağı atlaması lazım. Fakat bazıları atık meselesini çok büyütüyorlar. Atık meselesi sorundur, fakat diğer ülkeler nasıl yapıyorsa biz de öyle yapacağız. Atığı almak isteyenler de var. Nükleer enerji konusunda kararlıyız. Bunu özel sektöre yaptırmak istiyoruz. Demir çelik, tekstilciler bir araya gelip ortak yapabilir. Nükleer enerji, bizim vazgeçilmez olarak ele aldığımız bir yatırım kalemidir.”

BİLGİ TOPLUMUNA DÖNÜŞÜM

AKP Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç de Türkiye'nin, toplumun refahı için tarım toplumundan bilgi toplumuna geçişi yaşaması gerektiğini ifade etti.

Denemeç, Türkiye'nin son 50 yılda sanayileşme mesafesinde ar-ge'siz gelişmeye çabaladığını belirterek, “Yarınlarda rekabet ancak inovasyon ile mümkün. Yeni dünyanın ekonomik düzeninde nitelikli iş gücüne dayalı hizmet sektörü ile büyünecek. Bunun için ilk şart bilgi toplumuna dönüşüm” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious