AKP İzmir'de sürpriz aday gösterecek

AKP İzmir'de sürpriz aday gösterecek.14979
  • Giriş : 22.12.2008 / 09:04:00

AKPBüyükşehir adaylarını açıklarken asıl çalışma CHP'nin elindeki belediyeler için. Bunlar İzmir de dahil...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da Kadir Topbaş'ın, Kocaeli'de de İbrahim Karaosmanoğlu'nun adaylıklarını açıkladı. Erdoğan, 15 Ocak'a kadar tüm adayların belli olacağını söyledi.

İzmir'e torun Menderes

İzmir'i CHP'den almayı planlayan AKP, ilanlarında 'demokrasi kahramanı' olarak yer verdiği eski Başbakan'ın kendisiyle aynı adı taşıyan torunu Doç. Adnan Menderes'e teklif götürdü.

Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP'de bulunmayan büyükşehirleri "alabilecek" isimler konusunda çalışmalarını hızlandırdı. En önem verdiği şehirlerden biri olan İzmir için henüz fikrini netleştirmeyen Erdoğan, bayram tatilini geçirdiği sırada, Antalya'da Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan, eski Başbakan Adnan Menderesi'in kendisiyle aynı ismi taşıyan torunu Adnan Menderes ile görüştü. Erdoğan'ın İzmir için Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı teklif ettiği belirtilen Menderes'le gerçekleşen ilk temastan net sonuç çıkmadı. Ancak Erdoğan ile Menderes'in bir kez daha görüşecekleri ifade edildi.

Saygın ve Hotar...

Öte yandan AKP'nin gündeminde ANAP'ta uzun yıllar İzmir Milletvekilliği ve Bakanlık yapan Işılay Saygın da bulunuyor. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün Saygın için öneride bulunduğu, ancak AKP içinde bu isme çok sıcak bakılmadığı öğrenildi. Öte yandan AKP İzmir Milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar Yüksel'in de göreve talip olduğu bildirildi.

Vekil buluşması 5 Ocak'ta

Erdoğan ise İzmir adayını netleştirmeden önce İzmir milletvekilleriyle görüşecek. Başbakan bu çerçevede 5 Ocak'ta vekillerle bir araya gelecek. Bu arada 3 Ocak tarihinde de İzmir gibi AKP'de olmayan belediyeler için örgütte temayül yoklaması yapılacak.

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*