AKP kampında milliyetçilik tartışması

  • Giriş : 22.01.2007 / 00:00:00

Kızılcahamam'da Ayşe Böhürler, Erdoğan için "fazla milliyetçi" deyince Başbakan kızdı: Çirkin ifade.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti'nin Kızılcahamam kampında MKYK üyesi gazeteci Ayşe Böhürlerin milliyetçilik eleştirisi gerilim yarattı. Başbakan Tayyip Erdoğan, Böhürlerin, "Başbakan'ı fazla milliyetçi buluyorum" sözlerine sinirlendi ve "Bunlar çirkin ifadeler" dedi. Kampta vekillerin ne kadar süreyle konuşacakları oylamayla saptandı. '3 mü yoksa 5 dakika mı konuşulsun?' oylamasında, 3 dakika konuşulsun kararı çıktı ve toplam 49 vekil söz aldı. MKYK üyesi Ayşe Böhürler söz sırası kendisine geldiğinde, Erdoğan'ın son günlerdeki "milliyetçi" söylemine değindi ve "Sayın Başbakanım, biz daha fazla demokrasi ve özgürlükler için buradayız, ama siz son söylemlerinizde daha çok milliyetçiliğe kaçıyorsunuz" dedi. Sinirlenen Erdoğan, "Bu kullandığınız ifadeler çok çirkin" dedi.AKP G a z i - a n - tep Milletvekili Mahmut Durdu ise, Türkiye'nin Kuzey Irak politikasını eleştirerek, "Kuzey Irak'ta Kürt-Türk ayrımı yapılıyor. Bizim hem Kürt hem de Türkmenlerle beraber olmamız lazım" diye konuştu.

'HAVA ATIYORLAR'
Erdoğan, konuşmasında KuzeyAyşe BöhürlerIraklı Kürt liderlere de eleştiriler yönelt şunları söyledi: "Ben gençlik kolları başkanıyken peşmergelere gıda, ilaç götürdüm. Bunu yapmaya mecbur değildik. Niye yaptık? Birbirimize bağlayan bağlar var. Bizim pasaportumuzla gezenler şimdi bize hava atmaya kalkıyorlar." Ankara vekili Ersönmez Yarbay da, Cumhurbaşkanlığı uyarısında bulundu." Cumhurbaşkanlığına gidenler bir süre sonra rahatsız olmaya başlamışlardır. Celal Bayar, Menderes'e küs gitmiştir. En yakın arkadaşınız bile olsa bu kadar çok yetkisi olan Cumhurbaşkanlığı makamına çıkmanız Gül'le aranızda kavga yaratır." Kampa Turhan Çömez ile Ayfonkarahisar Milletvekili İbrahim Hakkı Aşkar mazeretsiz katılmadı. Çömez, "Ankara'dayım" derken, Aşkar, "gitmedim" dedi.

İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI
Erdoğan, kapanış konuşmasında da Hrant Dink cinayetini üzerine "Bunu yapanlar asla vatansever olamazlar" dedi. "Sorumluluk noktasında olanlara sesleniyorum" diyen Erdoğan, "Bu tür olayların üzerine dayanışma içinde gidilmeli. Bundan önce işlenmiş çete mete olayları var, bunlar sıradan olaylar değil" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious