" />

AKP Kazlıçeşme mitingi 2013 - AKP İstanbul mitingi 2013

AKP Kazlıçeşme mitingi 2013 - AKP İstanbul mitingi 2013.18341
  • Giriş : 16.06.2013 / 11:20:00

AK Parti Kazlıçeşme mitingi bugün İstanbul'da yapılacak. Dün Ankara'da konuşan Erdoğan, bugün de İstanbul da konuşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


AK parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu,  Kazlıçeşme Meydanı'nda yarın düzenlenecek mitingin yüzbinlerce İstanbullunun katılımıyla gerçekleşeceğini söyledi.

İstanbulluların, alana geldikleri andan itibaren miting havası yaşayacaklarını vurgulayan Babuşcu, mitinge katılanların demokrasi şöleni havasını teneffüs etmiş olarak güvenli ve konforlu şekilde evlerine dönebilmelerini sağlayacak hazırlıklar yaptıklarını anlattı. 

Miting alanının İstanbullular tarafından iyi bilindiğini ifade eden Babuşcu, şunları kaydetti:

"Daha önce bu alanda çokça mitingler yaptık. Bir tecrübenin sahibiyiz. Kazlıçeşme miting alanı, herkes tarafından bilinen bir alan. Bu mitingle yüzde 30 daha da büyümüş bir alan. Çünkü alanın girişindeki belediyeye ait şantiye binaları ve araç parkurları tamamen kaldırıldı. Bu alan hıncahınç dolduğunda benim için maksat hasıl olmuştur. Merak eden oturur sayar. Miting alanı bir milyonun üzerinde kişi almaktadır. Bizim için asıl olan İstanbulluların demokratik reflekslerini ifade edebilecekleri zemini hazırlamaktır. Biz onla meşguluz. Çünkü bu miting, son 18 gündür yaşadıklarımızla bağlantılı düşündüğümüzde, milletin kendi iradesine duyulan saygısızlığı bertaraf etme adına düşüncelerini ifade edebileceği bir miting olacak" diye konuştu.

Babuşcu, tecrübelerinden hareketle mitingi organize ederken önce ulaşımı planladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Anadolu yakasındaki bütün iskelelerden gemiler, motorlar ve vapurlar kalkacak ve Zeyport'a gelecek. İstanbullular oradan da ya yürüyerek ya da otobüslerle alana gelecek. Daha büyük gemiler, Zeyport'a yanaşamadığı için Eminönü ve Yenikapı iskelelerine yanaşacak. Metro, metrobüs, raylı sistem ve otobüsleri çok etkin kullanacağız. Kendi araçlarıyla da alana gelecekler için otoparklar oluşturduk. Toplu taşıma araçlarıyla gelecek olanlar da Topkapı, Cevizlibağ, Merter gibi belli istasyon ve duraklardan ring servislerle alana getirilecek. Bayrampaşa, Fatih ve Zeytinburnu gibi yakın ilçelerimizden insanlar alana, kortej eşliğinde yürüyerek ulaşmayı hedefliyor."

Babuşcu, yarın miting alanının sabah saatlerinden itibaren İstanbullulara açık olacağını sözlerine ekledi.

Miting alanındaki hazırlıklar

Kazlıçeşme Meydanı'na 60 metre boyunda, 14 metre eninde ve 13 metre yüksekliğinde sahne kurulması için çalışmalar devam ediyor. 

Sahnenin sol tarafında protokol bölümü, sağ tarafında ise engelliler ve canlı yayın araçları için alan oluşturulacak. 

Led ve ses sistemlerinin kurulması için 32 vincin bulunduğu alanda, 15 jenaratör, 18 lojistik, 2 polis ve 24 sağlık çadırı ve bir sahra hastanesi, 12 ambulans, erkekler ve kadınlar için mescit, 150 mobil tuvalet bulunacak.

Alanda grafiti sanatçılarının çalışması için 60 metrekarelik siyah zeminin hazırlandı. Basın mensupları ise 80 metrekarelik podyumda görev yapacak. 

Sahnenin sağ tarafına Atatürk posteri ile Türk bayrağı, sol tarafına da AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın posteri ile parti bayrağı asıldı. 

Yaklaşık 150 bin parti bayrağının asılacağı miting alanında, ayrıca bariyerlerle ambulans yolu oluşturuldu. 

Miting, Üsküdar, Kadıköy, Söğütlüçeşme, Yenikapı, Cevizlibağ gibi alanlarda kurulacak dev ekranlardan canlı yayınlanacak. 

Miting kapsamında, 2 bin 500 partilinin ve teknik personelin görev yapacağı bildirildi.

ULAŞIM KONUSU
Ulaşımın sorunsuz ve rahat bir şekilde sağlanabilmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Babuşçu, "Bizim öncelikli hazırlıklarımız elbetteki ulaşımı planlamaktı ve biz ulaşımı Anadolu yakasından ağırlıklı olarak deniz yolu ile gerçekleştireceğiz. Bütün iskelelerden gemilerle vapurlarla insanları Zieport'a taşıyacağız. Ve oradan ring hattıyla miting alanına alacağız. Zieport'a yanaşamayan daha büyük gemileri Eminönü ve Yenikapı'da tahliye etmek suretiyle yine bu alana alacağız. Metroyu etkin bir şekilde kullanacağız, raylı sistemleri ve otobüsleri etkin bir şekilde kullanacağız. Bütün ulaşım imkanlarını kullanacağız. Belki özel araçlarıyla gelmek isteyenler olacaktır. Gelecek olan insanlarımızı için otopark alanlarımız onlar içinde hazırlandı. Karadan buraya ulaşacak insanları belli noktalardan insanları bu alana ringlerle alacağız. Otobüslerin alana kadar yanaşması mümkün değil, doğru da değil. Parklanma alanlarında konakladıktan sonra Topkapı gibi, Merter gibi, Samatya gibi, Çevizlibağ gibi, Merkezefendi gibi noktalardan buraya yürüyüşlerle ve ringlerle buraya İstanbulluları alacağız" diye konuştu.
Miting alanında ihtiyaca yönelik her detayın tüm ayrıntılarıyla düşünüldüğünü ifade eden Aziz Babuşçu, "Alana geldikten sonra da lojistik anlamında her şey düşünüldü. Sağlıktan, sosyal ihtiyaçlara varana kadar her şey planlandı. Miting bittikten sonra da aynı şekilde güvenli koşullarda evlerine dönecekler" dedi.

MİTİNGE KATILIM

Mitinge beklenen sayısal katılımın sorulması üzerine Babuşçu, "Doğrusu biz siz sayılarla çok fazla uğraşıyoruz değiliz. Yani bu mitingi bir güç gösterisi gibi düşünler ve değerlendirenler var. Bu çok yanlıştır. Bizim güç gösterisine ihtiyacımız yoktur. Bizim gücümüz milletin kendisidir. Burada da millet kendi iradesine saygı duymayanlara aynı zamanda bir cevap verecektir. Onun için bu sadece AK Parti teşkilatları ve seçmenlerinin katılacağı bir miting değil, demokratik refleks anlamında milli iradeye bertaraf etmeye çalışanlara karşı demokratik reflekslerini ortaya koyacak bütün İstanbulluları buraya davet ettiğimiz bir mitingtir. Ve nitekim de öyle ocaktır" diye yanıtladı.

Mitinge Anadolu'dan katılımın planlanıp planlanmadığı sorulan Başkan Aziz Babuşçu, "Anadolu'dan herhangi bir katılım planlamıyoruz. Bu yönde herhangi bir çalışmamız yok ve böyle bir şeyi de öngörmüyoruz. Bireysel olarak gelip katılacak olan insanlara elbetteki söyleyecek bir sözümüz yok. Ama organizasyon anlamında böyle bir şeyi yapmadık ve istemiyoruz da" şeklinde yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*