'AKP Kurtlar Vadisi anketi yaptı' iddiası

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

AKP'nin, bir televizyon kanalında yayından kaldırılan Kurtlar Vadisi dizisine yönelik soruların da yer aldığı gizli bir anket yaptığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, böyle bir anket yaptırmadıklarını açıkladı.
Zaman gazetesinin haberine göre, AKP yayından kaldırılması büyük tartışmalara neden olan Kurtlar Vadisi Terör adlı diziyi şubatta yapılan antketle halka sordu. Haberde ankete göre yüzde 46'lık kesim dizinin yayından kaldırılmasının olumlu olduğunu belirtti ancak yüzde 42'si karşı çıktı. Ankete göre, dizinin yayından kaldırılmasına en fazla MHP ve GP'liler karşı çıktı. Yayından kaldırma kararına en çok sevinenler de DTP ve CHP'liler oldu. AKP seçmeninde de oranlar birbirine yakın çıktı.

Barajı 2 parti aşıyor
Ankette, seçmenin 3 Kasım 2002'dekine benzer eğilimler gösterdiği belirtildi. Buna göre, yüzde 10 barajını sadece AKP ve CHP geçiyor. MHP, baraj sınırını en fazla zorlayan parti olarak görülüyor.
En çarpıcı sonuçlardan biri de GP ve BBP'ye yönelik. Televizyon reklamlarına ağırlık veren GP'nin oy oranı yüzde 7'leri zorluyor. Namık Kemal Zeybek, Abdülhaluk Çay gibi MHP'li isimleri transfer eden BBP de tarihinin en yüksek oy oranına ulaşıyor. Kararsız oylar dağıtıldığında ortaya şu tablo çıkıyor:
AKP: 39, CHP: 18.7, MHP: 9.7, DYP: 8, GP: 6.7, DTP: 4.6, ANAP: 4, BBP: 3.2.
Gedikli ise her ay belirli şirketler aracılığıyla anketler yaptırdıklarını, ancak bu sonuçların yer aldığı böyle bir anket yaptırmadıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious