"AKP kuzu postuna bürünmüş kurt"

  • Giriş : 02.02.2009 / 17:20:00

İsrail'den Jarusalem Post gazetesi, Erdoğan'ın restini bakın nasıl yorumluyor..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Davos'taki Erdoğan-Peres kapışmasına İsrail'de en fazla tepkiyi verenlerin başında gelen Jerusalem Post gazetesi, Türkiye'nin Davos'ta AB'ye son girme umudunu da tükettiğini ileri sürerek, “Başbakan Tayyip Erdoğan AB tabutuna son çiviyi de çaktı” yorumunu yaptı.

Yazıyı Küresel Araştırma ve Uluslar arası İlişkiler Merkezi Başkanı ve Jerusalem Post'un köşe yazarı Barry Rubin kaleme aldı.

Yazıda, Ortadoğu'nun iki önemli oyuncusu Mısır ile Türkiye'nin bir yol ayrımına geldiği belirtilerek, Türkiye'nin bölgede önemli bir diplomatik oyuncu rolünü elinin tersiyle iterken, Mısır'ın yeniden Arap dünyasının liderliğine soyunduğu öne sürüldü.

Türkiye'de Atatürk döneminin sona erdiğinin uzun zamandır İsrail tarafından da görüldüğünü savunan Jerusalem Post, “Şimdi de İslamcı bir dönemin başladığına tanık oluyoruz” yorumunda bulundu.

Yazıda, “Bu dönemin tek özelliği İsrail'e yönelik haksız saldırılar değil. Türkiye'de yaşayan Musevilerin modern tarihte hiç olmadığı kadar tehditle karşı karşıya kalması da değil. Hepsinden daha önemlisi, AKP'nin kendi İslamcı gündemini dayatacak kadar artan kendine güvenidir. Nitekim İran ve Suriye ile yakınlaşması da bunun sonuçlarından biridir” denildi.

“AKP KUZU POSTUNA BÜRÜNMÜŞ KURT”

AKP'yi kuzu postuna bürünmüş kurda benzeten gazete, her seçimden daha da artan bir zaferle çıkan AKP'nin, muhalefetin bölünmüşlüğünden de cesaret alarak, ülkeyi sonsuza kadar yöneteceğini sandığını ileri sürdü.

Yazıda, “Medyanın büyük bir bölümü onların elinde. Ordu ise sözde darbe girişimlerine karşı girişilen tutuklamalarla susturulmuş durumda. Bütün kurumlar sistematik bir şekilde tek tek ele geçiriliyor. Adeta istediği gibi at oynatıyor. Ama hükümetin bu tavrı dışarıda olduğu gibi içerde de birçok kişiyi dehşete düşürüyor. AKP muhtemelen bahardaki yerel seçimlerden de güçlü çıkacak ve bu tavrını daha da artırarak sürdürecek” ifadesi kullanıldı.

Tayyip Erdoğan'ın her fırsatta Suriye ile İsrail arasında arabuluculuk yapmakla övündüğünü yazan Jerusalem Post, Türkiye'nin bu konumunun artık sona erdiği gibi artık Gazze ile ilgili hiçbir girişimde yer bulamayacağını iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*