AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısı sona erdi

AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısı sona erdi.7245
  • Giriş : 07.04.2008 / 22:40:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 22:44:29

Toplantı sonrası ilk açıklamada demokratikleşme paketinin gündeme geleceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kapatma davasına karşı Anayasa değişikliğine hazırlanan AKP'de gözler Merkez Karar Yönetim Kurulu'na (MKYK) çevrildi. Toplantıda alınan kararda demokratikleşme paketi ön plana çıktı.

Merkez Karar Yönetim Kurulu Bakanlar Kurulu'nun ardından saat 15.00'te toplandı.

Saat 22.00 sularında biten toplantıdan demokratikleşme paketinin gündeme getirilmesi kararı çıktı. Alınan karara göre önce demokratikleşme paketi gündeme getirilecek, hemen ardından ise parti kapatılmasının zorlaştırılmasıyla ilgili düzenlemeler yapılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bu süreçte hem savunma hazırlığı hem de Anayasa Değişikliği konusunda tam yetki verilmesi de bekleniyor.

Partinin hukukçu vekilleri Kurul'a Anayasa Değişikliği konusunda bir haftadır üzerinde çalıştıkları raporu sunacak.

Raporda siyasi parti kapatmayı zorlaştıracak formüller alternatifli şekilde yer alıyor. Toplantıda Anayasa değişikliğinin ayrıntılarıyla değerlendirilmesi bekleniyor. Muhalefetle yapılacak görüşmeler, referandum seçeneği de ele alınacak başlıklardan.

Kurul'un gündeminde Avrupa Birliği reformları da var. 10'uncu reform paketi adı altında hayata geçirilecek reformların ayrıntılarına Bakanlar Kurulu'nda karar verilecek.

Bundan sonra AB reformlarına ağırlık verecek olan AKP, Merkez Yürütme Kurulu'nda ayrı bir bakanlık oluşturmayı da tartıştı. Konunun bugünkü toplantıda da değerlendirilmesi bekleniyor.

AB Bakanlığı kurulup kurulmayacağında son sözü Başbakan Erdoğan söyleyecek.

Fırat: Kazanan hukuk olacaktır

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulunun (MKYK) toplantısı sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Parti Genel Merkezi'nde gerçekleşen ve 6 saat süren toplantının ardından Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat açıklama yaptı.

Fırat; "Kapatma davası tüm yönleriyle ele alınmıştır. Mahkeme sürecinin nasıl yürütülmesi gerektiği konusunda tüm arkadaşlarımız görüşlerini belirttiler.

Toplantımızda bu sürecin haklı olarak kamuoyunda yol açtığı gelecek kaygıları ve belirsizlikler de konuşuldu. MKYK'da bulunan ortak akıl inanıyoruz ki milletimizin ağır bedeller ödemesini engelleyecektir.

Çözümün zemini millet iradesinin merkezi olan TBMM'dir. Birlik ve bütünlüğümüzün zaafa uğraması muhtemel bu sürece kimse kayıtsız kalamaz.

Siyaset kurumu içinde mutabakat arayışımız sürecektir. İnanıyoruz ki siyaset kurumunun görevini yerine getirmesi halinde bu süreci fırsata dönüştürerek her alanda güçlenerek çıkabiliriz. Kazanan hukuk olacak, demokrasi olacak, milletimiz ve memleketimiz olacak. Biz çekişmelerin tarafı olmayacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious