AKP metropollere 'acil' aday arıyor!

AKP metropollere 'acil' aday arıyor!.20699
  • Giriş : 03.01.2009 / 21:15:00
  • Güncelleme : 03.01.2009 / 21:11:18

AK Parti'nin büyük sıkıntısı! Muhalefetin elinde bulunan 4 Büyükşehir için "flaş"adaylar aranıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP, yerel seçimlere giderken elindeki 12 Büyükşehir Belediyesi"ni kaybetmek istemiyor. Bu nedenle başarılı görülen başkanlarla "devam"kararı alındı. Buna karşı başarısız görülen, teşkilat ve vekillerle kavgayı olan başkanlar ise yeniden aday gösterilmeyecek.

4 BÜYÜKŞEHİR İÇİN FLAŞ ADAY ARANIYOR

Muhalefetin elinde bulunan 4 Büyükşehir için "flaş"adaylar aranıyor. AKP, şu ana kadar İzmir ve Diyarbakır"da beklentileri karşılayacak bir isim bulamadı. İstanbul ve Ankara"da mevcut başkanlarla devam etme kararı alan AKP, hedef şehir ilan ettiği İzmir"de ise flaş isim bulmakta zorlanıyor. Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve Eski Başbakanlardan Adnan Menderes"in torunu Doç Adnan Menderes"e adaylık teklif edildi. Bu iki isim de teklifi geri çevirdi. AKP, göçmen oylarını alabilecek "liberal" bir isim arayışında.

ADANA'DA GÜÇ KAYBETTİ

AKP, Aytaç Durak"ın istifasıylya Adana"da da güç kaybetti. Bu kentte iki güçlü aday adayı var: Karayolları eski Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Çelikcan ile Seyhan Belediye Başkanı Azmi Öztürk.

BURSA'DA ŞAHİN SALLANTIDA

AKP Kocaeli, Antalya, Kayseri ve Konya"da da mevcut başkanlarla seçime giriyor. AKP"nin adaylığını açıklamadığı 3 büyükşehirden biri ise Bursa. Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin"in başı hem bakan hem bazı vekillerle dertte. Partinin anketlerinde başarılı çıkan Şahin için geçen hafta yapılan AKP MYK"da oylama yapıldı. MYK üyelerinin 10"u “gitsin”, 9"u “kalsın” yönünde oy kullandı. Şahin"in aday olma şansı daha az.

DİYARBAKIR BELİRSİZ

AKP"nin hedeflerinden biri de Diyarbakır"da DTP"den başkanlığı almak. Ancak şu ana kadar her kesimi kucaklayacak flaş bir isim bulunamadı. Parti kulislerinde, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt"un adı konuşuluyor. Ancak bu iki ismin de aday gösterilmeyeceği belirtiliyor. AKP, son bir yıldır Diyarbakır"da bir çok etkinlik düzenledi. Kaymakamlıklar aracılığıyla fakirlere yardım dağıtılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*