AKP-MHP anlaşmaya vardı! Türban sorunu çözüldü

AKP-MHP anlaşmaya vardı! Türban sorunu çözüldü.45478
  • Giriş : 29.01.2008 / 00:25:00
  • Güncelleme : 29.01.2008 / 00:21:58

İki parti Anayasanın 10. 42. maddelerinde düzenleme yapılması konusunda anlaşmaya vardılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıracak anayasa değişikliğini görüşmek üzere biraraya gelen AK Partili ve MHP'li yetkililer metin üzerinde anlaştı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) başörtüsü yasağına ilişkin Anayasa'da yapılacak değişiklikler üzerinde anlaşmaya vardı. İki partinin anlaşması doğrultusunda Anayasa'nın 10'uncu maddesi, 42'nci maddesi ve Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Kanunu'nun 17'nci maddesinde değişikliğe gidilecek. AK Parti ve MHP arasında uzlaşmazlığa konu olan 42.'nci maddedeki kılık-kıyafet ibaresi de madde metninden çıkarıldı.

Görüşme sonrası basın mensuplarına yazılı bir açıklama yapıldı.

Anayasanın 10. maddesinde şöyle bir düzenleme yapılması öngörülüyor: "Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır."

Anayasa'nın 42. maddesindeki düzenleme ise şöyle; "Kimse, kanunda açıkça yazılı olmayan hiçbir sebeple eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı ve kullanılmasının sınırları kanunla tespit edilir ve düzenlenir."

İki parti arasında varılan mutabakata göre, YÖK Kanunu'na da şöyle bir maddenin eklenmesi öngörülüyor; "Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydı ile yüksek öğretim kurumlarında kılıf kıyafet serbestir. Hiç kimse başının örtülü olması sebebiyle yüksek öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulalama ve düzenleme yapılamaz. Ancak başın örtülmesi, kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasınını imkan verecek ve çene altından bağlanacak şekilde olması gerekir."

Bu arada, görüşme yapılırken Ankara'nın ünlü Çırağan Et Lokantası'ndan karışık ızgara ve ayran geldi.

Öte yandan, görüşme sırasında salonun elektrik sigortası attı. Görevli elemanların anında müdahalesi sonrasında sigorta tamir edildi. Görüşme yapılan salon 2-3 dakika karanlıkta kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious