AKP mi AK Parti mi kaosunda son nokta

AKP mi AK Parti mi kaosunda son nokta.11400
  • Giriş : 06.06.2009 / 22:00:00

Yapılan açıklamada, 'AK Parti' kullanımının, hukuk ve dil kuralları açısından doğruluğu teyit edilmiştir' denildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada, Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde ''AK Parti yerine AKP'nin kullanımı'' hakkındaki yanlışlığı dile getirdiği ifade edilerek, bu yanlışlığın Türkçe'nin yazım kurallarını belirleyen TDK tarafından da dün bir açıklamayla, bilimsel ve hukuki dayanaklar gösterilerek doğrulandığı belirtildi.

Türk Dil Kurumu'nun, konuya ilişkin bir soru önergesine istinaden yaptığı incelemenin sonucunda, ''Adalet ve Kalkınma Partisi''nin kısaltılmasının ''AK Parti'' olarak belirlenmesinin ''Kısaltmalarla ilgili kurallara uygun olduğunu, TÜİK ve TÜBİTAK gibi örnek kısaltmaların da bu mantıkla yapıldığını'' belirttiği anımsatıldı. Açıklamada şöyle devam edildi:

''Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kısaltması da addaki ilk iki sözün baş harfleriyle bir hece oluşturarak yapılmış ve Türk Dil Kurumunca, bu türden kısaltma dilimiz kurallarına uygun bulunmuştur.

Partimizin tüzüğüne bakıldığında; Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kısa adının 'AK Parti' olarak yazıldığı açıkça görülecektir. Türk Dil Kurumu, bu hukuki ve fiili gerçeğe de atıfta bulunarak, AK Parti kısaltmasının doğru olan kısaltma ve söyleniş şekli olduğunu beyan etmiştir.

Genel Başkanımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da işaret ettiği gibi 'AK Parti' kullanımının hukuk ve dil kuralları açısından doğruluğu teyit edilmiştir.

Türk Patent Enstitüsü de partimizin tüzüğünde yer aldığı şekliyle, 2003 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adını 'AK Parti' olarak tescil etmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*