AKP nasıl başardı?

  • Giriş : 24.08.2007 / 18:25:00
  • Güncelleme : 24.08.2007 / 18:12:01

Başarılı bir politik kariyerin anahtarı seçmenlerin düşüncesini okuyabilmek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın en büyük yatırım bankalarında biri olan Morgan Stanley'e göre AK Parti nasıl başardı?

Rapora göre başarılı bir politik kariyerin anahtarı seçmenlerin düşüncesini okuyabilmek. Akademik kariyerin iyi bir politikacı olmak için yeterli olmadığının altı çizilen raporda, Türk siyasi tarihinin defalarca bunun örneklerini ürettiği ifade edildi. 2002 seçimlerine gönderme yapılan raporda, seçmenlerin tüm eski partileri cezalandırdığı ve AKP'yi tek başına iktidara taşıdığı, AKP'nin de bu şansı iyi kullandığı yazıldı.

Morgan Stanley, olumlu global ortamın avantajını kullanan AKP'nin akıllı ekonomik politikalar izlediğini, önemli yapısal reformlar gerçekleştirdiğini ve sonuç olarak ekonomiyi normalleştirme sürecine soktuğunu belirterek şu tespitte bulundu: "İşte bu süreç AKP'nin 22 temmuz zaferinin en önemli yapıtaşı oldu"

AKP'nin birçok analiste göre sürpriz olan seçim sonucunun aslında yapısal olarak normal olduğunun altını çizen Morgan Stanley, şu değerlendirmelerde bulundu: "Seçmenlerin yüzde 78'i için ekonomik durum en önemli etken oldu. Türkiye 1990-2002 arasında yıllık ortalama yüzde 3.6 büyürken, AKP döneminde bu rakam yüzde 7.4'e yükseldi. Enflasyon da yüzde 71'lerden tek haneli rakamlara kadar indi. Kişi başına milli gelir de 2 bin 620 dolardan 5 bin 477 dolara çıktı. Gelir dağılımı da olumlu yönde etkilenirken, orta sınıfı toplam gelirden aldığı pay yüzde 44.6'dan yüzde 49.5'e çıktı. Zaten AKP de hiç kuşku yok ki oylarındaki artışı asıl olarak orta ve alt gelir gruplarına mensup seçmenlerden sağladı"

"Bizim araştırmalarımız Türkiye'nin yıllık yüzde 7-7.5 büyüme ile önümüzdeki 10 yıl içerisinde trilyon dolarlık bir ekonomi olabileceğini gösteriyor. Buna karşılık makroekonomik normalleşme eğilimi henüz yolun başında. Bu yüzden Türkiye'nin en büyük ihtiyacı makroekonomik istikrarın korunması ve mikro tarafta da yeni reformların yapılması. Bu reformlar enerjiden sosyal güvenliğe, eğitimden işgücüne kadar geniş bir alanı kapsıyor.

ERDOĞAN BU FIRSATI HARCAMAZ

"Sorunlar biraz karmaşık görünse de amaç aslında çok basit. Seçmenler daha iyi ekonomik şartlar istiyor ve bu da ekonominin yeni iş yaratabilme kapasitesine bağlı. Bu nedenle Erdoğan hükümetine atfedilen görev insan sermayesini geliştirmek, iş gücüne katılımı artırmak ve iş ortamını geliştirerek çalışanların daha fazla kazanmasını sağlamak. "Türkiye'nin böyle bir dönüşümü başarmak için tüm global dengesizliklere rağmen bize göre yeterli potansiyeli ve kuvveti var. Erdoğan'ın böylesine tarihi bir fırsatı boşa harcayacağını zannetmiyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious