AKP neredeyse oyların yarısını aldı! Peki bunun sırrı ne?

AKP neredeyse oyların yarısını aldı! Peki bunun sırrı ne?.19257
  • Giriş : 23.07.2007 / 01:06:00

Menderes'ten bu yana ilk gerçekleşti. 53 yıl sonra bir siyasi parti bu kadar yüksek oy aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2002 seçimlerindeki yüzde 34.28 oy oranını yüzde 46.8'e çıkardılar. Peki nasıl oldu bu iş? Dağ gibi sorunlar, iç ve dış meseleler neden oy kaybettirmedi de aksine oyunu artırdı? Bunların bir değil birçok nedeni var elbette.

İşte onlardan bazı başlıklar:

ASKERİN 27 NİSAN MUHTIRASI

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 1. turunun yapıldığı 27 Nisan'da askerin e-muhtırası hükümete yaradı. Hükümet mağdur pozisyonuna girdi. Daha önemlisi hükümet bildiriye aynı kararlılıkla karşı bildiri yayınladı. Ertesi günü hükümet sözcüsü Cemil Çiçek Genelkurmay'ın Başbakanlığa bağlı kurum olduğunun altını çizdi. Bu cumhuriyet tarihinde bir ilkti. İlk defa bir hükümet askere bu kadar açıkça eleştiri yöneltiyordu..

ÇANKAYA İÇİN 367 KARARI

Özal, Demirel ve Sezer için hatırlanmayan 367 şartı Abdullah Gül için arandı.. 330 oyla Sezer Cumhurbaşkanı seçilmişti ama Gül, 357 oy almasına rağmen seçilemedi. İşte bu tablo hukukçuları ikiye böldü.. Anayasa Mahkemesi zorlama bir karar alarak bir nevi senato görevini üstlenmiş oldu.

RAKİPLERİ UÇUK SEÇİM VAATLERİ

AK Parti'nin bir şansı da rakiplerin yere basmayan seçim vaatleriydi.. Seçmen alternatif parti bulamadı. Ciddi, somut programlar yerine, mümkün olmayan vaatlerle dolu seçim beyannameleri ile karşılaştılar. Daha vahimi ise partilerin vaatte birbirleriyle yarışması oldu. En ciddi olması beklenen Baykal'ın partisi ekonomistlerin hedef tahtası oldu.. Mazotun 1 YTL olması, üniversite sınavının kaldırılması, her aileden anneye maaş bağlanması, vergilerin kaldırılması göze çarpanlar arasındaydı.

ERDOĞAN FAKTÖRÜ

Tüm bunların yanında Erdoğan'ın kitleleri sürükleyici özelliği.. Zaman zaman dozunu kaçırsa da halkın diliyle konuşması rakiplerinin hep bir adım önünde olmasını sağladı.. Duygularını olduğu gibi yansıttı, lafını saklamadı. Sevincini de kızgınlığını da halkıyla paylaştı. Kasımpaşalı lakabı ona kimi yerde avantaj sağladı.. Rakiplerini açıklarını iyi buldu ve vurmasını bildi.

RAKİPLERİN ZAYIF NOKTALARI

Hiz kuşkusuz rakipler de Erdoğan'a yardımcı oldu. Zaten Erdoğan da bunu itiraf ediyor. Başbakan meydanlarda CHP'yi karnelerle vurdu. Baykal'ın Enerji bakanlığı yaptığı dönemdeki mazot karnelerini gösterdi. CHP'nin bir dikili ağacı yok söylemi öyle ya da böyle kendine yer buldu. Erdoğan ayrıca Bahçeli'nin iki imzasını kullandı. Biri de Öcalan'ı idamdan çeviren imza diğeri de İMF'den borç para alınırken 'minnettar kalırız' ifadesinin yer aldığı metindeki imzası. Bunlar iki liderin hanesine eksi puan olarak yazılırken Erdoğan'a artı puan olarak geçiyordu.

PARTİ KURMAYLARININ TAKIM OYUNU

Partinin önemli isimleri bireysel oynamadı. Bazı örnekler dışında genelde parti kurmayları birbirlerine destek çıktı... Gensorularda vekiller bakanlarına sahip çıktı. Televizyon önünde birbirleri hakkında atıp tutma devri sona erdi. Demirel'in hükümetin ilk günlerinde söylediği "bu kadar insanı bir arada tutmaları zor" sözünü boşa çıkardılar. 365 sandalye ile girdikleri Meclis'i 351 sandalye ile bıraktılar. Fire 4.5 yılda sadece 14 oldu. CHP muhalefette olmasına rağmen 177 sandalyeyi 151'e düşürdü.

1 MART TEZKERESİ

Hükümetin bir şansı da 1 Mart tezkeresinin Meclis'ten geçmemiş olması. 60 ABD askerinin ülkemizde kalmasına olanak veren tezkereye hükümet gönülsüz de olsa evet demişti. AK Partili vekiller ve CHP'nin sıkı direnişi tezkereye geçit vermemişti. Amerika'ya ilk defa böylesine sesli bir şekilde hayır denmişti. Hükümet istemese de Amerika bunu kendine karşı yapılmış bir oyun olarak görecekti..

ENFLASYON VE FAİZLER

Milli gelir, Enflasyon ve faiz açısından en iyi performans Erdoğan hükümetinde sağlandı. En yüksek ortalama milli gelir artış hızı, Erdoğan Hükümeti döneminde yüzde 7,6 oranında gerçekleşti. Erdoğan Hükümeti döneminde, Faiz oranı, yüzde 62,7 düzeyinden yüzde 18,1 düzeyine kadar indi. Türkiye ekonomisi, ilk kez Aralıksız 20 dönem büyüme başarısını elde etti.

TEFE ÜFE
2006 11.58 9.65
2005 2.66 7.72
2004 13.80 9.30
2003 13.90 18.40
2002 30.80 29.70

BÜTÇE DİSİPLİNİ VE İSTİKRAR

AB Tanımlı Merkezi Yönetim kamu borç stokunun milli gelire oranı, 2002 yılında yüzde 93,9 oranında iken, 2006 sonunda yüzde 60,7 seviyesine geriledi. Maastricht kriteri yakalandı. IMF'ye olan borçlar, 2002’deki 23,5 milyar dolar seviyesinden, 8,7 milyar dolar seviyesine kadar indi. Merkez Bankası rezervleri, 2002 yılındaki 26 milyar dolar seviyesinden, 65.8 milyar dolar seviyesine çıktı. Türkiye’nin gayri safi milli hasılası, yüzde 120 oranında artış göstererek 181 milyar dolardan 400 milyar dolara çıktı.

MÜZAKERELER VE UYUM PAKETLERİ

40 yılı aşan Avrupa macerasında somut adımlar atıldı. Üyelik öncesi son adım olan müzakerelere geçildi. Yabancı sermayenin girişi bu adımdan sonra hızlandı. Üyelik için uyuk kanunları çıkarıldı. Bazı başlıkların uyum yasaları müzakereler başlamadan çıkarıldı bile. MGK Genel sekreterliği sivilleştirildi. Özel televizyonların farklı dil ve lehçelerde yayın yapmasına olanak tanındı. Terörle Mücadele Yasası'nın 8'inci maddesi yürürlükten kaldırıldı.

TOKİ VE KÖYDES PROJESİ

Hükümetin belki de en büyük kozu TOKİ oldu. Anadolu'nun dört bir yanında binalar yükseldi. Düşük gelirliler ev sahibi olabildi. Toplu Konut İdaresi, 81 il ve 338 ilçede 732 şantiye ile yapımına başladığı 268 bin konutun 140 binini tamamladı. KÖYDES projesi ile köysüz yol neredeyse bitmek üzere. 23 bin 845 km asfalt, 28 bin 356 km stabilize yolun yapımı gerçekleştirildi. 364 köprü ve 6 bin 532 menfez inşa edildi.. 2 bin 245 köy ve mahalleye şebekeli içme suyu götürüldü. 9 bin 461 köyün içme suyu şebekesi güçlendirildi.

DUBLE YOLLAR

Erdoğan duble yol sözünü tuttu. Ülkede ulaşımın karayolu ile yapıldığı göz önüne alınırsa yapılan yol o kadar önemli.. 2 bin 036 km’si otoyol, 6 bin 355 km’si Devlet ve il yolu olmak üzere toplam 6 bin 616 km Bölünmüş yol yapılarak ülkemizdeki Bölünmüş Yol uzunluğu 12 bin 717 km ye ulaştı.

AJANSLAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious