AKP perşembe günü "sivil Anayasa" kampına giriyor

AKP perşembe günü
  • Giriş : 10.09.2007 / 15:09:00

Sivil Anayasa taslağı üzerindeki ön çalışmasını tamamlayan AK Parti perşembe günü kampa giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantıya taslağı hazırlayan Bilim Kurulu üyeleri de katılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da yer alacağı toplantılarda sivil Anayasa çalışması tamamlanacak.

Laiklik tanımı, Cumhurbaşkanı'nın yetkileri, zorunlu din dersi gibi kritik başlıkların nasıl düzenleneceği bu toplantılarda netleştirilecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat başkanlığındaki sivil Anayasa Komisyonu taslağa son şeklini vermek üzere kampa giriyor.

Kızılcahamam ya da Abant'ta yapılması planlanan kampa Bilim Kurulu üyeleri de katılacak.

Bilim Kurulu'nun hazırladığı taslak üzerinde ön çalışmasını tamamlayan AK Parti Komisyonu yapılacak düzeltmeleri akademisyen heyetine göndermişti.

Profesör Ergun Özbudun başkanlığındaki Bilim Kurulu AK Parti'den gelen notlar doğrultusunda taslağı yeniden kaleme aldı.

Metin hazırlanırken TOBB ve Türkiye Barolar Birliği'nin daha önce hazırlattıkları taslaklardan da yararlanıldığı belirtildi.

Alternatifli düzenlemelere yer verilen taslakta tartışmalı başlıklar var.

* Egemenlik ve vatandaşlık tanımı değişecek
* Milletvekili dokunulmazlığı sınırlandırılacak
* Kamu görevlilerine amir izni olmaksızın yargı yolu açılacak
* Cumhurbaşkanı'nın atama yetkisi sınırlandırılacak
* YAŞ ve HSYK kararları yargı denetimine açılacak
* Din dersleri seçmeli hale getirilecek

Laikliğin yeniden tanımlanması gibi, egemenlik ve vatandaşlık tanımları da yeniden kaleme alınıyor.

Egemenlik tanımının "Türk milleti, egemenliğini, yasama, yürütme ve yargı organları eliyle kullanır" şeklinde değiştirilmesi bekleniyor.

Vatandaşlık tanımı içinse 1924 Anayasası'ndaki gibi "Türkiye'de din ve ırk ayırt edilmeksizin vatandaşlık bakımından herkese 'Türk' denir" ifadesine yer verilmesi planlanıyor.

Yeni Anayasa'da Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin sınırlandırılması da öngörülüyor. Bunun için 1960 Anayasası'ndan yararlanılacağı açıklanmıştı.

Ayrıca Yüksek Askeri Şura ile Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu kararlarının yargı denetimine açılması, din dersleri ile ilgili düzenlemelere gidilmesi de sivil Anayasa taslağında yer alan önemli başlıklar.

AK Parti'nin Anayasa kampındaki çalışmalarına Başbakan Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

Erdoğan daha önce taslak ile ilgili 6 saatlik bir brifing almıştı. AK Parti kampın ardından ortaya çıkacak metni sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerin görüşüne sunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious