AKP seçime odaklandı

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı seçimi için son dönemece girildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başvurular 16 Nisan’da başlıyor. Teşkilatların fikrini alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şimdi de milletvekilleriyle gruplar halinde görüşmeler yapacak. Fakat isim hala telaffuz edilmiyor.

AK Parti’liler, "Cumhurbaşkanı Meclis içinden biri olacak" demekle yetiniyor.

Akıllardaki soru Başbakan Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkıp çıkmayacağı, kendisi olmazsa, kimi aday göstereceği. Bu sorunun cevabı 16 Nisan’da belli olacak.

AK Parti yönetimi bu ismi açıklamadan önce il teşkilatlarının görüşünü aldı, şimdi sıra milletvekillerinde.

Başbakan Erdoğan 5-10 Nisan tarihleri arasında yoğun bir trafik içinde olacak. Milletvekilleriyle 50’şerli gruplar halinde görüşecek, fikirlerini alacak.

Erdoğan bu görüşmelerin ardından Meclis Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile istişare toplantısı yapacak.

Genel Merkez ise 16 Nisan öncesi son toplantılarını yapıyor. Bugün Bakanlar Kurulu sonrası Merkez Yürütme Kurulu toplanacak, parti teşkilatlarından gelen "Cumhurbaşkanı kim olsun" anketinin sonuçlarını değerlendirecek.

Partililerden cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin gelen açıklamalardan bazıları ise şöyle:

AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış:

Bağış, partililere yaptığı konuşmada, "Size layık bir cumhurbaşkanı seçeceğiz. Kim olursa olsun bugünden daha iyi olur" dedi.

Partilileri seçimlerle ilgili tartışmalara girmemeleri konusunda uyaran Bağış, "Bugüne kadar birçok kanunu iki defa geçirmek zorunda kaldık. Birçok atama ve kanun geri döndü. Cumhurbaşkanı’nın bu konudaki farklı görüşüne saygı duyuyoruz. Ama bir sonraki cumhurbaşkanının görüşlerine de saygı duyulmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin eşinin giysisinin de konuşulduğunu dile getiren Bağış, ’’Başörtüsü sorununun aşılacağına inandığını ve bu konuda sabırlı olunması gerektiğini’’ söyledi. Bağış, başörtüsünün mini etek ve bikini giyme özgürlüğüyle aynı olduğunu ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz:

Kapusuz da, Aydın’da yaptığı konuşmada cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirdi ve milletvekilleri arasından herhangi birinin cumhurbaşkanı olacağını söyledi.

Kapusuz, Erdoğan ile ilgili tartışmalara istinaden de, "Erdoğan da cumhurbaşkanı olabilir. Beş yıl başarıyla İstanbul’u İstanbul yaptı. Beş yıldır Türkiye’yi demokrasi, insan hakları, özgürlük ve laiklik açısından temsil etti. Demokratik bir ülkede bunların konuşulması bile ayıptır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious