AKP ve CHP arasında 'andıç' düellosu

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, AKP’lilerin isteği üzerine ‘Andıç’ ve ‘Günlük’ konusunu görüşmek üzere toplandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantıda AKP ve CHP’li üyeler arasında tartışma yaşandı.
CHP’li üyeler, toplantının Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi AKP’nin gündemi değiştirmeye çalışmakla suçladı. AKP ise komisyon toplantısında, “Andıç’ı" araştıralım önerisinde bulundu. CHP’li üyeler de “Önce Başbakan’ın Andıç’ını araştıralım" diye tepki gösterdiler.
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Mehmet Elkatmış Başkanlığında toplandı. Komisyon, AKP’li üyelerin isteği üzerine, “Andıç" ve “Günlük" konusunu görüşmek üzere toplandı.
ANKA’nın edindiği bilgiye göre; toplantının basına kapalı bölümünde AKP ve CHP’li üyeler arasında Ândıç" düellosu yaşandı. CHP’li üyeler toplantının konusuna sert tepki gösterdiler.

ANDIÇ İÇİNDE ANDIÇ VAR
CHP Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer, “Andıç 12 Ekim 2006’da Genelkurmay’dan kapalı bir bilgisayardan çalınmış. Sonra ABD’ye gönderiliyor. 8 Mart’ta Utah eyaletinden basına sızdırılıyor. Neden 6 ay beklendi. Sızdırılan yerle malum şahsın (Fethullah Gülen) ilgisi var mı? Malum şahış tarafından mı piyasaya sürülüyor? Andıç içinde Andıç var. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde gündem farklı bir mecraya çekilmek isteniyor ve Andıç gündeme getiriliyor. 9 aydır toplanmayan komisyon şimdi Andıç için toplanıyor" dedi.
CHP’li Değer, “Seçim öncesinde türban, dokunulmazlık ve imam hatip konusunda verdiğiniz sözleri unuttunuz mu?" diye de sordu.
CHP’li üyeler, AKP’li üyeleri, “Yaklaşan seçim öncesinde listedeki yerlerinizi garantilemek için Başbakan’a kıyak çekiyorsunuz" diye de suçladı.
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de, “Hrant Dink ve Şemdinli olaylarında yargıya intikal etti dediniz ama şimdi yargıya intikal etmiş bir konuyu araştıralım diyorsunuz. Bu ayrımcılıktır" diye tepki gösterdi.
CHP Afyon Milletvekili Halil Ünlütepe de, “Genelkurmay, Başbakanlığa bağlı. Başbakan bu konuda ne yapmış" diye sordu.

BAŞBAKANLIĞINDA “ANDIǒI" VAR
CHP’nin itirazlarına rağmen Başkan Elkatmış, Andıç ile ilgili kurumlardan bilgi almak ve yazışma yapmak için izin istedi. Ersin de, “Başbakanlığın da Andıç’ı var. Bazı gazeteciler aforoz edildi, devletin uçağına alınmıyorlar. O zaman bunu da incelememiz lazım, tek taraflı düşünmeyelim" diye itiraz etti.
Tartışmaların uzaması üzerine CHP’liler, bu konunun Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonraya bırakılmasını istedi.Elkatmış da, “O zaman gündemden düşmüş olacak, önemi kalmayacak" yanıtını verdi.

TOPLANTI ERTELENDİ
Toplantıda, Komisyonu Başkanı Elkatmış, Genelkurmay’dan çalınan “Andıç" ile ilgili inceleme yapmak için komisyondan izin istedi. CHP’li Ahmet Ersin, “Başbakanlığın da Andıç’ı var. Bazı gazeteciler aforoz edildi, devletin uçağına alınmıyorlar. Bunu da incelememiz lazım. Tek taraflı düşünmeyelim" diye itiraz etti. CHP’nin itirazlarına rağmen oylama yapıldı, ancak çoğunluk sağlanamadığı için toplantı ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious