AKP ve CHP arasındaki oy durumu

  • Giriş : 21.03.2009 / 19:30:00

8 gün kala yeni rakamlar...AKP dört, beş puan düşüyor, CHP dört, beş puan yükseliyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hürriyet yazarı Yalçın Doğan bugün köşesinde ADİL Gür başkanlığında A&G Araştırma şirketinin son anketine yer verdi. Seçime 8 gün kala durum şöyle:

AKP yüzde 42-43, CHP yüzde 25-26, MHP 14-15.
2007 Temmuz seçimlerine göre, AKP dört, beş puan düşüyor, CHP dört, beş puan yükseliyor, MHP yerinde sayıyor gibi görünüyor.

BELEDİYE SAYISI OY ORANINI ÇEKER

DTP'nin oyları özellikle Güneydoğu'da artıyor. Muhtemelen yüzde yedi, sekiz gibi. Saadet Partisi ile DP'nin oyları çok düşük. Ancak, her iki parti de çeşitli yerlerde seçilme olasılığı yüksek adaylara sahip. Alacakları oy oranı yüksek olmayabilir, ama kazanacakları belediye sayısı, aldıkları oy oranının üstünde çıkabilir.

3 BÜYÜK PARTİNİN BAŞARISIZLIĞI

Oranlar üç büyük partinin üçü için de, başarısızlık. Ama, başarısızlık daha çok muhalefet için geçerli. Kaldı ki, orandan çok, fiilen alınan oy miktarı önemli. Şu kadar milyon oy, gibi. Karşılaştırmayı alınan oy rakamı üzerinden yapmak daha sağlıklı.

HER PARTİ KENDİNİ GALİP İLAN EDECEK

Örneğin, AKP son seçimde 16 milyon 368 bin oy alıyor. Bu rakamın üstüne çıkarsa başarı, çıkmazsa başarısız olacak. 15 milyon alabilir, ama katılım düşük olursa, oy oranı yüzde 50 çıkabilir. Ya da 18 milyon oy alabilir, ama katılım yüksekse, oran yüzde 40'a düşebilir. Seçimden sonra, her partinin bu hesaplarla kendini seçim galibi ilan edeceğini şimdiden söylemek mümkün.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*