AKP ve CHP'nin gözü 'milliyetçi' oylarda

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Türkiye’de “milliyetçi oylara talibiz'' sözleriyle bir zamana damgasını vuran ve tartışmalara neden olan Bülent Ecevit geleneğini, şimdi AKP ve CHP üstlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçim yılında siyasi partiler bir taraftan seçim stratejilerini netleştirmeye başlarken, AKP ve CHP arasında milliyetçi oylar için “derinden'' savaş başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türk bayraklı reklam afişleri''ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise, Dink cinayetinin ardından “Milliyetçilik bu milletin ana çimentosudur'' sözleri ile bu çekişmenin ilk işaretlerini verdi. İki partinin de hedefi, “kadın ve gençler'' ile son iki seçimde TBMM aritmetiğini “tepki oyları''ile şekillendiren milliyetçi oylar.

AKP, MİLLİYETÇİ “PASTAYA'' 25 YAŞLA GÖZ KIRPTI
MHP’yi kastederek, “kafatasçı milliyetçiliği'' diye tepki gösteren ve milliyetçiliğin yorumunu yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu sözleri “milliyetçi oylara göz kırpıyor'' şeklinde değerlendiriliyor.

Milletvekili yaşını 25’e indiren AKP, gençleri siyasete teşvik etmek ve bu yönde oy potansiyeli kazanmak için çalışmalara başladı. AKP’nin Gençlik Kolları, bu yönde bir proje hazırlığı içerisinde. AKP Gençlik Kolları, “gençlerin görüşleri, beklentileri katkıları ve siyasete nasıl baktıklarını'' analiz ediyor.

ERDOĞAN: KADINLARI PARTİYE KAZANDIRALIM
AKP’ye göre, oy potansiyeli geniş olan bir diğer kesim ise, kadın seçmenler. Erdoğan’ın, “bu ülkenin geleceğini belirleyen kadınlarımızdır. Onları partiye kazandıralım''talimatı doğrultusunda parti teşkilatı yeni bir çalışma başlattı.

GP VE DTP “SENDROMU" AKP ve CHP “milliyetçi pastadan kazanılacak'' oylar dışında, kamuoyunda oy oranı yükseldiği yorumları yapılan Genç Parti (GP) ile seçimlere bağımsız girmeye hazırlanan DTP’nin “kaçıracağı'' oylara karşı stratejiler de hazırlanıyor.

AKP’de, Genç Parti’nin (GP) seçimlerde MHP’nin oylarına oynayacağı yorumları yapılıyor. AKP kulislerinde, GP’nin Meclis’e girmemesi için her türlü seçeneğin değerlendirileceği ifade ediliyor.

CHP ise, bir zamanlar potansiyel seçmen kitlesi olan Kürt oyların partiye yeniden dönmesi yönünde çalışmaların hazırlığını sürdürüyor. Kürt oyların yanı sıra Alevi oyların yeniden partiye kazandırılması için bu kesimlerin önde gelen isimlerinin aday olarak gösterileceği ifade ediliyor.

ABD SEÇİMLERİ GİBİ
AKP’de, istikrarlı bir süreç için TBMM’ye yine iki partinin girmesinin önemine işaret edilirken, “Demokratlar ve Cumhuriyetçiler'' arasında seçim rekabetinin yaşandığı ABD örneği gösteriliyor.

CHP’de ise, ABD ve İngiltere’de kadınların seçim sonuçlarını etkileme gücünden yola çıkılarak, “kadın'' oyları kazanacak politikalar belirleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious