AKP ve DSP kol kola mahkemede

AKP ve DSP kol kola mahkemede.10585
  • Giriş : 26.03.2009 / 18:22:00

Eskişehir'de, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Demokratik Sol Parti (DSP) üyeleri bugün adliyeye taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Eskişehir milletvekili Murat Mercan ile DSP'li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ayrı ayrı geldikleri Adalet Sarayı'nda Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

İlk olarak Adalet Sarayı'na partililer ve DSP'li milletvekilleri ile birlikte gelen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, aralarında AK Partili yöneticiler, gazeteciler ve gazetelerin de bulunduğu 15 kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Büyükerşen, adliye önünde partililere hitaben yaptığı konuşmada, "Birkaç gündür sahnelenen orta oyununu ibret ve şaşkınlıkla izliyor olmalısınız. Kazanmak için her şeyi mubah gören, hiçbir ahlaki sınır tanımayan ancak cephaneliğinde bir tek hakiki mermi bulunmadığı anlaşılan bir çete, arka arkaya ses bombaları patlatıyor.

Arka arkaya kuru sıkı ateş ediyor. Kopan gürültüden medet umuyorlar. Çaresizlik içinde son kozlarını oynuyorlar. Gürültü çıkarıyorlar, aklınızı karıştırabilmeyi umuyorlar. Boşuna uğraşıyorlar. Kuru gürültüye pabuç bırakmayacağınızı da 29 Mart gecesi öğrenecekler. 5 yıldır maruz kaldığım onca ahlaksızlığa, yalancılığa, talan teşebbüsüne rağmen şu son birkaç günde olup bitenlere benim bile şaşırdığımı itiraf ediyorum" ifadelerini kullandı.

Partililer, "Hocaya uzanan eller kırılsın", "Başkan nerede, biz oradayız", "Adı Yılmaz, kendi Yılmaz, bizi kimse yıldıramaz" şeklinde sloganlar attı. Büyükerşen, milletvekilleri ve beraberindeki grup, daha sonra Cumhuriyet Bulvarı, Vatan, Ziya Paşa, Hamamyolu, İki Eylül Caddeleri'ni takiben Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüdü.

Başkan Yılmaz Büyükerşen, yolda yanına gelen siyahi bir vatandaşla bir süre sohbet etti. Büyükerşen, kendisine fatura gösteren söz konusu kişiye bir miktar para verdi.

Daha sonra AK Parti Eskişehir milletvekili Murat Mercan, partisinin Mustafa Kemal Atatürk Caddesi'ndeki seçim Koordinasyon Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Mercan, "Bugün Eskişehir siyasi tarihinde görülmemiş bir yüzsüzlükle karşı karşıyayız.

Son bir haftadır Eskişehir, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı ve onun yakınlarının çarpık ilişkileri ve yolsuzluk haberleriyle çalkalanıyor. Tüm Eskişehir halkı Yılmaz Büyükerşen'den bu soruların cevabını beklerken o, 'yavuz hırsız' misali sorulara cevap vermek bir tarafa, kendisine bu soruları soranları suçlamayı tercih ediyor.

Son 10 yıldır Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde yaşanan 'ahbap çavuş' ilişkilerinin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Bunun hesabını tüm Eskişehir halkı adına soruyoruz. Bu sorulardan daha fazla kaçamazsınız. Biz bıraksak, yüce Türk adaleti bunun peşini bırakmaz.

Bizim AK Parti olarak hiçbir siyasi parti ya da kişiyi karalamak gibi bir politikamız olamaz. Bütün belgeler, bütün ilişkiler ayan beyan ortadayken, bunları yok mu sayacaktık? Bunun maliyeti ne olursa olsun, mutlaka açığa çıkaracağız. Hiç kimseden bir korkumuz yok. İstediği kadar suç duyurusunda bulunabilir" diye konuştu.

Mercan, bazı evraklar gösterdiği toplantıda, belediyeyle bağlantılı olduğunu iddia ettiği Eskişehir'de bir şirkete ait depoya polis ve vergi dairesi görevlilerinin yaptığı baskında çekilen ve sobada yanan evrakların yer aldığı görüntüleri seyrettirdi.

Mercan, daha sonra belediye başkan adayları ve partililerle birlikte Mustafa Kemal Atatürk, İki Eylül Caddeleri'ni takiben Cumhuriyet Bulvarı'ndaki Adalet Sarayı'na kadar yürüdü. "Takke düştü, kel göründü", "Art niyetim yok, art mekanım var", "Eskişehir cevap bekliyor", "Hoca afiyet olsun" yazılı dövizler taşıyan ve "Hesap ver, hesap ver, Büyükerşen hesap ver" şeklinde slogan atan partililer, Büyükşehir Belediyesi'nin girişine de siyah çelenk bırakıp protesto gösterilerinde bulundu.

Cumhuriyet Savcılığı'na Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve bazı belediye şirketleri hakkında suç duyurusunda bulunan Mercan, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, yarın da başka bir konuda suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

AK Partililer, Mercan'ın basın açıklamasının ardından dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*