AKP ve MHP, başörtüsü için ikinci kez buluşuyor

AKP ve MHP, başörtüsü için ikinci kez buluşuyor.16149
  • Giriş : 28.01.2008 / 10:10:00
  • Güncelleme : 28.01.2008 / 10:07:28

AK Parti ile MHP, ortak metin için bugün ikinci kez bir araya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağını kaldırmak için Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerini değiştirme konusunda mutabakata varan AK Parti ile MHP, ortak metin için bugün ikinci kez bir araya geliyor.

Parti kurmayları, Meclis'te yapılacak başörtüsü zirvesinde, MHP'nin ittiraz ettiği "kılık-kıyafet" kelimeleri yerine kullanılacak ifadede uzlaşma arayacak. Pürüzlerin giderilmesi durumunda hazırlanacak teklif, yarın milletvekillerinin imzasına açılacak. Anayasa'ya göre Anayasa Değişikliği teklifleri için 184 vekilin imzası gerekiyor.

Başörtüsü yasağını "sosyal bir yara" olarak gören iki parti, sorunu çözmek için geçtiğimiz çarşamba günü Başbakan'ın Meclis'teki makamında buluştu. Toplantıda MHP'nin Anayasa'nın 10. maddesinde değişiklik öngören teklifi AK Parti tarafından kabul edildi. Ancak iktidar partisi, tek başına yeterli görmediği bu maddeyle birlikte "eğitim ve öğrenim hakkı"nı düzenleyen Anayasa'nın 42. maddesinde de düzenleme yapılmasını istedi. Bu talebi ilke olarak kabul eden MHP, metindeki "Hiç kimse kılık ve kıyafetinden dolayı yükseköğrenim hakkından mahrum bırakılamaz." cümlesine itiraz etti. Parti yöneticileri, bu cümledeki "kılık-kıyafet" kelimelerinin bölücü terör örgütünün flama, simgesi dahil şort, bikini gibi kıyafetlere imkan sağlayacağını savunuyor. Yapılan ilk görüşmede "kılık-kıyafet" cümlesi üzerinde teknik çalışmanın sürdürülmesi kararı alındı. Bir gün sonra yapılması planlanan ikinci zirve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın devreye girmesiyle bugüne ertelendi. Erdoğan, sürpriz bir şekilde görüşmeleri yürüten Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin'i İstanbul'a çağırdı. Çiçek ve Ergin, gelinen nokta konusunda Dolmabahçe'deki Başbakanlık ofisinde Erdoğan'a bilgi verdi. Mini zirveye sivil anayasa taslağını hazırlayan bilim heyetinin başkanlığını yapan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergun Özbudun da katıldı. "Kılık-kıyafet" ifadesinin bazı sıkıntılara yol açabileceğine işaret eden Erbudun'un, sınırlayıcı bazı ibarelerle sorunun aşılabileceğini söylediği belirtiliyor. AK Parti'nin hazırladığı "Sivil Anayasa" taslağında kılık kıyafet ibaresinden önce "ceza kanununa ve genel ahlaka aykırı olmamak kaydı ile" cümlesine yer verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious