AKP ve MHP heyetleri sorunu çözmek için toplandı

AKP ve MHP heyetleri sorunu çözmek için toplandı.11681
  • Giriş : 28.01.2008 / 18:15:00
  • Güncelleme : 28.01.2008 / 18:37:23

AK Parti ve MHP heyetlerinin başörtüsüyle ilgili görüşmesi başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Partili ve MHP'li yetkililer, TBMM'de, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin odasında Anayasa Değişikliği ile ilgili olarak biraraya geldi. Görüşmeye, AK Parti adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin ve Bekir Bozdağ, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu katıldı.

MHP adına ise MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile Bahçeli'nin özel danışmanı Deniz Bölükbaşı yer aldı.

AK Partililer, Devlet Bahçeli'nin odasına gelişinde MHP'li Oktay Vural tarafından kapıda karşılandı. Görüşme saat 17.00'de başladı.

3 YENİ ÖNERİ

AK Parti ve MHP’nin genel çerçevesinde vardığı mutabakata göre, Anayasa’nın ‘Kanun önünde eşitlik’ başlıklı 10’. maddesi ve ‘Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi’ başlıklı 42. maddesinde değişiklik öngörülüyor. 10. madde üzerinde uzlaşan iki parti, bugünkü buluşmada eleştirilere neden olan 42. maddedeki değişiklik için bir formül bulmaya çalışacak. AK Parti, 42’nci maddeyle ilgili üç yeni öneri getirecek:

- 42’inci maddeye, ‘Kamu düzeni, ceza mevzuatı, genel ahlak ve başkalarının özgürlüğünü sınırlandırmamak koşuluyla kılık ve kıyafet serbesttir’ ibaresi koymak.

- 42’nci maddede kılık ve kıyafetle ilgili düzenleme yerine maddenin gerekçesinde bununla ilgili tanım yaparak sınırları belirlemek.

- Anayasa’nın ‘Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması’ başlıklı 14’ncü maddesine atıf yapmak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious