AKP yönetimi ara seçim için izlenecek rotayı belirledi

AKP yönetimi ara seçim için izlenecek rotayı belirledi.7999
  • Giriş : 15.05.2008 / 10:07:00

Yasak istenen 39 isimden 25’ine yasak getirilebileceğini tahmin eden AKP, bu nedenle ara seçim istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ebru TOKTAR'ın haberi

AKP’li kurmaylar, Anayasa Mahkemesi’nin olası kapatma kararına karşı seçenekli formüller geliştiriyor. Siyasi yasağı istenen 39 isimden 25’ine yasak getirilebileceğini tahmin eden AKP yönetimi, bu nedenle ara seçimi daha uygun buluyor. Bu senaryoya göre, parti kapatmayı zorlaştıran Anayasa Değişikliği de ara seçim sonrasına bırakılacak, Başbakan Erdoğan’ın siyasi yasaklarını kaldıran düzenleme için Meclis’te uzlaşma aranacak. Böylece Erdoğan bağımsız olarak Meclis’e girip, yeni kurulan partinin başına geçerek, yeniden başbakan olabilecek. Formülün şifreleri şöyle:

25 KİŞİ YASAKLANIR: AKP’nin Meclis’te 340 milletvekili var. Yargıtay Başsavcısı, 39 AKP’li vekil için siyasi yasak istiyor. Anayasa Mahkemesi, kapatma kararı verse de sadece türbanın önünü açan anayasa değişikliğine imza attığı için hakkında siyasi yasak istenen AKP Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ, Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Nihat Ergün gibi isimler kurtulur.

ERKEN SEÇİM RİSK OLUR: Olası bir erken seçim kararı, siyasi belirsizlik ortamında AKP’nin oylarını olumsuz etkileyebilir. Meclis’teki sandalye sayısını düşürebilecek erken seçim yerine, AKP’nin ara seçime gitmesi siyaseten daha doğru olur. Başbakan Erdoğan, ara seçime bağımsız milletvekili olarak katılır.

YENİ PARTİYE EMANETÇİ: Yeni bir parti kurulur. Partinin genel başkanlığını, Erdoğan’ın sadakatinden emin olduğu bir emanetçi üstlenir. Ali Babacan veya Faruk Çelik olabilir.

SIRA ANAYASADA: Yeni Anayasa Değişikliği yapılarak, parti kapatma zorlaştırılır, kapatılan partiyi odak haline getiren isimler için istenen 5 yıllık siyaset yasağı kaldırılır. Meclis’teki sandalye sayısı 330’u bulursa, Anayasa Değişikliği referanduma sunularak yasalaşır. Erdoğan’ın siyasi yasakları kaldırılarak, partinin başına geçmesi sağlanır.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious