AKP'de adayların ilgisi İstanbul'a

  • Giriş : 28.05.2007 / 19:11:00

AKP'de 22 Temmuz genel seçimleri için başvuran aday adaylarıyla yüz yüze yapılan mülakatlar sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye genelinde milletvekili olmak isteyen yaklaşık 4 bin kişiden 598'i İstanbul'dan başvurunca, mülakat komitesi İstanbul'a taşındı.

AKP'nin İstanbul il binası 3 gün süreyle milletvekili olmak isteyen aday adaylarının mekanı oldu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat başkanlığındaki 4 kişilik komisyon, 598 aday adayını Ankara'da kabul etmek yerine İstanbul'daydı. Adaylar Komisyon'un karşısında ter döktü.

Aday adaylarından komisyon üyeleriyle göz göze gelemeyenler de vardı, partili olmayıp da o güne özel parti rozeti taşıyanlar da.

AKP il binasında yalnız İstanbul değil, Adıyaman'dan aday adayı olanlar da vardı. Onların gelme nedeni ise adaylığı garantilemek.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, "Cinsiyet ayrımı yapmadık. Aslolan diğer kabiliyetleri, partiyle olan ilişkileri, temsil kabiliyeti, eğitimi bunların hepsi değerlendirildi. Cinsiyet bölge ırk ayrımı yapmadık. Kadınların oranı 3'te 1. CV'lerine baktığımızda kendini iyi yetiştirmiş adaylarımızın olduğunu gördük. Umuyorum bu Meclis'e de yansır. Sayıya bakmadan kıstasları tutanları götüreceğiz" dedi.

Şimdi sıra Ankara'da. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, aralarında Genel Başkan yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat, Hayati Yazıcı ile Genel Sekreter İdris Naim Şahin, TBMM Grup Başkanvekili Faruk Çelik'in de bulunduğu kurul aday adayları arasından milletvekili adaylarını belirleyecek.

Yeni isimler için katılım töreni

Bu arada AKP, 22 Temmuz seçimlerinde listelerinde yer alacak yeni isimler için katılım töreni düzenliyor.

Yarın yapılacak grup toplantısında İsimleri bir süredir kamuoyunda tartışılan eski CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, Haluk Özdalga, güreşçi Hamza Yerlikaya, Merill Lynch başekonomisti Mehmet Şimşek, Alevi yazar Reha Çamuroğlu, Kader Başkanı Seyhan Ekşioğlu gibi isimler AK Parti'ye resmen üye olacak.

Bu arada AK Parti'de aday belirleme süreci de hızlandı. Genel başkan yardımcılarının başkanlığındaki iki komisyon, mülakatları başarıyla geçen adayları yeniden değerlendirmeye alacak. Son kararı ise Erdoğan'ın başkanlığındaki komisyon verecek.

Başbakan'ın seçim gezilerinin programı da belli oldu. Erdoğan seçim kampanyasına 6 Haziran'da Siirt ve Batman'dan başlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious