AKP'de Günay ve Kapusuz, grup başkanvekilliğini reddetti

AKP'de Günay ve Kapusuz, grup başkanvekilliğini reddetti.11023
  • Giriş : 10.08.2007 / 09:29:00

Bakanlık bekleyen Ertuğrul Günay ve Salih Kapusuz, grup başkanvekilliğini reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, seçim zaferinin ardından yaptığı ve geniş yankı uyandıran konuşmasında dile getirdiği uzlaşma mesajlarını hayata geçirmek için yoğun çaba harcıyor. Bu konuda ilk adımı Köksal Toptan’la atan Erdoğan, “merkeze çekilme ve uzlaşma politikası”nı parti içi dengeleri oluşturmada da gözetiyor.

GRUPTA ILIMLI İSİMLER

Erdoğan, parti yönetimindeki Milli Görüş kökenlilerin ağırlıkta olduğu yapılanmayı sona erdirmek için ilginç bir taktik izledi. Eski CHP Genel Sekreteri, şimdinin AKP milletvekili Ertuğrul Günay’ı partisinin Meclis grubu yönetimine getirmek isteyen Erdoğan’ın teklifini, bakanlık bekleyen Günay reddetti.

KAPUSUZ REDDETTİ

Gül’e yakınlığıyla bilinen Kayserili Salih Kapusuz da Erdoğan’ın grup başkanvekilliği teklifini reddetti. Erdoğan, yine Kayseri’den bir ismi, Mustafa Elitaş’ı gruba alarak parti içi dengeyi gözetmiş oldu. Erdoğan’ın Meclis katip üyeliklerine 3 kadını seçtirmesi de yine “ılımlılık arayışı” olarak değerlendirildi.

Erdoğan’ın kabinede de bu dengeyi amaçladığı konuşuluyor. Genelkurmay’ın 27 Nisan bildirisinde hedef haline gelen Hüseyin Çelik’i Başbakan, farklı bir göreve kaydırmak istiyor. Zafer Çağlayan, Mehmet Şimşek, Mehmet Sağlam, Vahit Erdem gibi liberal isimlerin yeni kabinede yer alması düşünülüyor. Erdoğan, özellikle MGK’ya girecek bakanların ismi üzerinde hassasiyet gösteriyor.

UZLAŞI POLİTİKASI

Hem Meclis’te hem de partisinin ana organlarında “uzlaşma ve ılımlılık kültürü”ne uygun adımlar atan Erdoğan’ın en büyük sıkıntısı Köşk seçim sürecinde yaşanacak gelişmeler. Erdoğan’ın yakın çevresi, Başbakan’ın cumhurbaşkanlığı makamının da “uzlaşı politikasıyla” çözülmesinden yana olduğunu belirtiyor.

Her ile bakanlık verecek değiliz!

AKP Meclis’te kan tazeledi. Dün yapılan AKP grup toplantısında, AKP’nin yeni grup başkanvekilleri belli oldu. Eski grup başkanvekillerinden sadece Sadullah Ergin yerini korurken, Mustafa Elitaş, Nihat Ergün, Nurettin Canikli ve Bekir Bozdağ yeni grup başkanvekilleri oldu. Erdoğan, eski Grup Başkanvekili Faruk Çelik’i de görevlendirmedi. Erdoğan’ın Hüseyin Çelik’e grup yönetiminde görev teklif ettiği, ancak Çelik’in bunu kabul etmediği iddia edildi. Çelik, iddiaları reddederek “Külliyen yalan. Rüyada bile böyle bir şey olmadı” dedi.

Başbakan Erdoğan, grup toplantısında AKP’deki ilk sesli muhalefetle karşılaştı. AKP Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, parti içi işleyişten duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Kırmızı plaka alacak isimlerin parti üst yönetimi tarafından belirlenmesine itiraz eden Akgün, “Grup başkanvekillikleri, idare amirliği ve katip üyelikler için Genel Merkez liste sundu. Bence herkes kendi aday olsun. Böylece parti içi demokrasi işletilmiş olur” dedi. Bu eleştiriye hemen yanıt veren Erdoğan, “81 ilin hepsine bakanlık, verecek değiliz. Bölgelerin temsili ve arkadaşların niteliklerine dikkat ederek seçim yaptık” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious