AKP'de hedef 81 kadın vekil

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

AKP Kadın Kolları, seçimdeki hedefini 81 ilden 81 milletvekili olarak belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AKP kadın Kolları, AKP’nin toplam 4 milyon üye sayısı içinde 1 milyona yaklaşan üyesiyle, parti çalışmalarına ağırlığını koyarken, etkinliğini artırmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Kadın Kolları yönetimi, kuruluşunun ardından gerçekleştirdiği ilk büyük kongre ve sonrasındaki teşkilatlanma çalışmalarıyla partinin en önemli organlarından biri haline dönüşmeye başladı. Kadın kolları yönetimi, seçim startını çok erken vererek çalışmalarını başlatırken, bu yıl yapılacak seçimlerdeki hedeflerini de belirledi.

Kadın kolları yönetimi, seçimde AKP listelerinden çıkmasını hedeflediği kadın vekil sayısını belirlerken, kadınların parlamentodaki temsil oranının düşüklüğün hareket etti. Buna göre halen toplam 24 milletvekiliyle kadınların parlamentodaki temsil oranı yüzde 4.4 düzeyinde bulunuyor.

AKP Kadın Kolları, AKP listelerinden gelecek kadın vekillerle seçimde kadın temsil oranında yüzde 15’i hedef olarak önüne koydu. Yüzde 15 oranı da kadın kollarınca 81 ilden 81 milletvekili şeklinde formüle edildi. Kadın kolları, parti içi çalışmalarda bu hedefini, “her ilden 1 milletvekiliö sloganıyla ifade ediyor.

Kadın kollarında, AKP’den 82 milletvekili seçtirmeyi başarmaları, CHP’nin de kadın vekil oranını artırması halinde parlamentodaki kadın temsil oranının bu seçim sonrasında umulmadık düzeyde yükselebileceği beklentileri de ifade ediliyor.

Kadın kollarının bu hedefi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da iletildi. Kadın kollarının parti içinde ağırlığının artmasına sürekli destek veren Erdoğan, kadınların kota ya da kontenjan yöntemiyle seçilmelerini sağlayacak bir düzenlemeye sıcak bakmıyor. Ancak Erdoğan, kadın kollarının parti içindeki özverili çalışmalarının değerlendirileceği ve hedeflerinin seçim takvimi başladığı zaman listelerin oluşumunda dikkate alınacağının mesajların veriyor.

Bu arada kadınların özellikle teşkilatlar ve yerel seçimlerde daha fazla temsil edilmeleri Erdoğan ve parti yönetiminden destek görmesine karşın teşkilatlarca engellendi. Erdoğan da bu durumu teşkilatları birkaç kez uyararak ifade etti. Ancak kadın kollarının her ilden 1 milletvekili talebinin seçim sürecinde teşkilatlarda yine sıkıntıya yol açacağı belirtiliyor.

Henüz açıkça konuşulmamasına karşın bu seçimde de AKP’nin gündeminde türbanlı aday konusu bulunmuyor. Erdoğan, üye ve yöneticilerinin ağırlığı türbanlı olmasına ve yine parti teşkilatının taleplerine karşın kadın kollarının başına türbansız bir ismi getirmekte ısrar ederek bu seçimde de türbanlı aday göstermeyeceklerinin işaretini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious