AKP'de merak edilen soruların yanıtları bugün netleşiyor

AKP'de merak edilen soruların yanıtları bugün netleşiyor.7701
  • Giriş : 08.08.2007 / 15:16:00

AKP'nin saat 11.45'de başlayan MKYK toplantısı 14.15'te sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüm gözlerin çevrildiği toplantıda Zonguldak milletvekili Köksal Toptan'ın adı TBMM başkanlığı için öne çıktı. MKYK, Gül'ün aday olup olmamasını da değerlendirdi.

Uzlaşma turuna çıktı

MKYK toplantısı devam ederken AKP, TBMM başkanlığı için uzlaşma turuna çıktı. Devlet Bakanı Beşir Atalay, toplantıdan çıkarak CHP'li yöneticilerle başkan adayı için görüşmeye gitti.Önder Sav'la buluşan Atalay, CHP'nin nabzını yokluyor.
Atalay, CHP'den sonra MHP ve DTP'lilerle de bir araya gelecek.

Soldan gelen transfer Grup Başkanvekili mi oluyor?
Transferiyle çok konuşulan ve adı Başbakan yardımcılığı veya bakanlık için geçen Ertuğrul Günay'ın ismi Grup Başkanvekilliği için öne çıkıyor. Başbakan Erdoğan'ın büyük önem verdiği ve seçimlerde İstanbul 1. bölgede kendisinden hemen sonra 2. sıradan aday gösterdiği Ertuğrul Günay'ın ismi daha önce Başbakan yardımcılığı için geçiyordu. Ancak kulislerde Günay'ın Grup Başkanvekili olacağı konuşuluyor.
Günay'la birlikte Salih Kapusuz, Sadullah Ergin, Haluk İpek'in de Grup Başkanvekili olabileceği belirtiliyor. Son karar saat 16.00'da yapılacak grup toplantısından sonra ortaya çıkacak.

Kurmaylar Abdullah Gül için ne dedi?
Son MKY'da cumhurbaşkanlığı için "Abdullah Gül aday olmasın" diyen milletvekilleri de çıktığı için tüm gözler bu toplantıya çevrildi. 50 kişilik toplantıya Köşk adaylığı konuşulan Abdullah Gül ve milletvekili olmayan Abdüllatif Şener de katılıyor. Toplantıda kendisiyle ilgili duyacağı talepleri dinleyecek Abdullah Gül için tartışmalar daha da önem kazanacak.
MKYK üyeleri, toplantı öncesi parti genel merkezine gelişlerinde gazetecilerin AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına ilişkin sorularını yanıtladılar. Adana Milletvekili Ömer Çelik, "Her şey çok güzel olacak, hiç kafanızı yormayın" derken, MKYK üyelerinden Sema Özdemir, "Kişisel görüşümüz olsa da neticede parti görüşü olması lazım. Hep beraber görüşeceğiz. Bireysel olarak yanıt vermek istemiyorum. Önemli olan partimizin genel görüşünün kabul görmesidir’ diye konuştu.
Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, "Abdullah Gül’ün adaylığına nasıl bakıyorsunuz?" sorusuna, "MKYK’dan sonra" yanıtını verdi.
Genel Başkan Danışmanı Akif Gülle, "Cumhurbaşkanı adayınız Gül mü olacak?" sorusunu yanıtlarken, "Öncelikle bize yakışan, en doğru, en mantıklı, en realist ve ülke gerçeklerini göz önünde bulundurarak bir karar vermektir. Bu konuda AK Parti’nin kurumsal kimliği bakımından, yetkili kurumları bakımından da hiç kimsenin bir şüphesinin olmaması gerekir. Lütfen rahat olun, bunu tavsiye ediyorum sadece" dedi.
Gülle, "kişisel görüşünüzle ilgili bir ipucu verir misiniz?" sorusunu da "Gerekli ipucunu verdiğime inanıyorum. Realist, mantıklı ve ülke gerçeklerimiz göz önünde bulundurularak en mantıklı kararı AK Partimizin yetkili kurumlarının vereceğine hiç şüpheniz olmasın" diye yanıtladı.

Şener sessizliğini korudu
İstanbul Milletvekili Güldal Akşit de, Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda kişisel görüşünün sorulması üzerine, "Onu bekleyip hep beraber göreceğiz. Bu konuda kişisel görüş açıklamak, şu aşamada doğru değil. Biraz bekleyelim" diye konuştu.
AK Parti Eskişehir Milletvekili Murat Mercan ise aynı soruya, "Karar verilecek, zamanı gelince. Benim gönlümün adayı Sayın Gül’dür" yanıtını verdi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Abdullah Gül’ün adaylığı konusundaki kişisel görüşünün sorulması üzerine, "Şu anda adaylıklarla ilgili herhangi bir değerlendirme yapmam doğru olmaz" dedi.
MKYK toplantısının ardından saat 16.00'da milletvekilleriyle yeni bir toplantı daha yapılacak.

TBMM başkanlığı için öne çıkan 5 ismin künyeleri

Yeni Meclis Başkanı perşembe günü seçilecek. Gözler AK Parti'de. Parti içinde Meclis Başkanlığı için 5 isim konuşuluyor. Cemil Çiçek, Köksal Toptan, Vecdi Gönül, Ülkü Güney ve Murat Başesgioğlu. Meclis Başkanı’nı seçecek seçim için AK Paeti yönetiminin kararı bekleniyor. Meclis Başkanlığı için AK Parti’de son değerlendirme bugünkü Merkez Karar Yönetim Kurulu’nda yapılacak.
Cemil Çiçek, önceki iki AK Parti hükümetinin Adalet Bakanı’ydı. Türk Ceza Yasası değişirken, AB yolunda adli reformlar yapılırken bakanlığın başındaki isimdi. Hükümet sözcülüğü görevi yaptı, 27 Nisan bildirisinin ardından hükümetin hazırladığı metni o okudu.
Köksal Toptan, merkez sağın tanınan isimlerinden birisi. AK Parti öncesinde Milli Eğitim, Kültür ve Devlet Bakanlıkları görevlerinde bulundu. AK Parti'ye katıldıktan sonra da Meclis’te en kritik komisyonlardan birisi olan Adalet Komisyonu’nun başkanlığını yürüttü. Kriz zamanlarında uzlaşmacı tutumu ile göz doldurdu.
Murat Başesgioğlu, önceki iki AK Parti hükümetinin Çalışma Bakanı’ydı. Sosyal Güvenlik Reformu’nun altına imzasını attı. AK Parti öncesinde İçişleri Bakanlığı tecrübesi var.
Vecdi Gönül, AK Parti hükümetlerinin Savunma Bakanı’ydı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ismi adaylar arasında sayıldı ama aday gösterilmedi.
Ülkü Güney, bir önceki dönem Meclis’e bağımsız olarak girdi. Eski Anap'lı. Merkez sağın saygın isimleri arasında gösteriliyor.
AK Parti bu beş isim arasından birisini Meclis Başkanlığı’na aday gösterecek. Son karar bugün toplanacak Merkez Karar Yürütme Kurulu’nda verilecek ve muhtemelen AK Parti’nin adayını Başbakan Erdoğan bugünkü grup toplantısında açıklayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious