AKP'de MHP'ye başkanvekilliği verilmesi gündemde

AKP'de MHP'ye başkanvekilliği verilmesi gündemde.19556
  • Giriş : 31.07.2007 / 17:32:00

'367' konusundaki ılımlı yaklaşımı için MHP'ye başkanvekilliği verilmesi gündemde

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti, Cumhurbaşkanlığı seçimine katılacağını ve 367 krizi yaşanmasına izin vermeyeceğini açıklayan MHP'ye TBMM Başkanvekilliği jesti yapmaya planlanıyor.

TBMM'de 4 başkanvekilliği bulunuyor. TBMM İçtüzüğünün 11. maddesine göre, bu başkanvekilliklerinden ikisi "TBMM'de üye tam sayısının salt çoğunluğuna sahip siyasi partiye" veriliyor, diğer 2 başkanvekili de oy oranı en yüksek partiden itibaren dağıtılıyor.

Ancak geçen yasama döneminde AK Parti, bu içtüzük hükmünü farklı biçimde uygulayarak 3 başkanvekilliğini almış, CHP'ye sadece bir başkanvekilliği vermişti. Anavatan Partisi'ne de grup kurmasına rağmen başkanvekilliği verilmemişti.

Aynı uygulamanın bu dönemde de sürdürülmesi halinde bu kez de AK Parti 3, CHP 1 başkanvekilliği alacaktı. Hürriyet gazetesinin haberine göre AK Parti yönetimi, TBMM'ye üç partinin girmesini ve MHP'nin cumhurbaşkanlığında kriz yaratmama yönündeki tutumunu gözönüne alarak başkanvekilliklerinin 2'sini kendisi alacak, 1'ini CHP'ye, 1'ini de MHP'ye verecek.

KAPUSUZ: MHP'YE DÜŞMÜYOR

AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Hürriyet'in konuya ilişkin sorusunu yanıtlarken, MHP'ye başkanvekilliği verilmesine yeşil ışık yaktı. Kapusuz, "Normal koşullarda MHP'ye meclis başkanvekilliği düşmüyor. Ancak biz onlara da bir başkanvekilliği verilebilir mi bunu henüz kendi aramızda ciddi olarak konuşmadık. Konuştuktan sonra bakılır" diye konuştu.

TBMM Başkanlığı da, Meclis'in yeni Başkanlık Divanı'nın dağılımına ilişkin taslak çalışmasının hazırlıklarına başladı. TBMM yönetiminde, 4 Meclis Başkanvekilliğinin yanı sıra, 3 İdare Amiri ve 7 Katip Üyeliği bulunuyor. İdare Amirliklerinin 1'inin AK Parti, birinin CHP'de olması beklenirken, DTP'de idare amirliği ya da katip üyelikten birini tercih ederek, Meclis yönetiminde temsil edilecek.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious