AKP'de sınır ötesi operasyona 'karşı' sesler yükseliyor

AKP'de sınır ötesi operasyona 'karşı' sesler yükseliyor.7245
  • Giriş : 11.10.2007 / 10:47:00

Başbakan Erdoğan hazırlıkları başlatırken AKP'de operasyona karşı sesler yükseliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, ABD ile oluşturulan terörle mücadele koordinatörlüğünün oyalamaya dönüştüğünü belirterek "Tezkere büyük ihtimalle bayramdan sonra Meclis'e gelecek. Yarın da (bugün) Meclis'e gönderilebilir. Süresi 1 yıl olacak" dedi. AKP'nin bölge milletvekilleri ise operasyona sıcak bakmıyor. Diyarbakır Milletvekili Arslan, "Bölgede büyük tepki olacağından hiç şüpheniz olmasın. İstanbul, İzmir, Antalya, Diyarbakır veya Şırnak'ta ne gibi tepkiler olacağının hesap edilmesi gerekiyor" derken, Hakkâri Milletvekili Özmek, halkın tezkereyi istemediğini söyledi.

Muhalefetten tam destek

Sınır ötesi operasyon için tezkere hazırlanmasına muhalefet partileri CHP, MHP ve DSP'den destek geldi. CHP lideri Baykal tezkereye destek vereceklerini açıkladı. Baykal, "Tezkere riskli bir konudur, çıkardın mı kullanmak lazım. Daha önce iki kez alındı, kullanılmadı. Anadolu'da 'Ya kınında kalmalı bıçak, ya sonuna kadar saplanmalı' derler" görüşünü dile getirdi. MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural da tezkerenin, oyalama aracı olarak kullanılmaması gerektiğini kaydetti. DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli ise "Çok çok geç kalınmış bir tezkere'' dedi.

Kuzey Irak'a sınır ıötesi operasyon için tezkere hazırlanmasına CHP, MHP ve DSP'den destek geldi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tezkereye destek vereceklerini açıkladı. TBMM kulisinde, gazetecilerle sohbet eden Baykal, tezkere tartışmalarını değerlendirirken, ''Hiç tereddüt yok, tezkereye 'evet' deriz'' diye konuştu. Tezkereyi çıkarma sorumluluğu bulunduğunu ifade eden Baykal, aksi halde, bunun elde patlayacağını belirterek, "Eline aldın mı saatli bomba gibi olur. Tezkere riskli bir konudur, çıkardın mı kullanmak lazım. Daha önce iki kez alındı, kullanılmadı. Anadolu'da derler ki (ya kınında kalmalı bıçak, ya sonuna kadar saplanmalı)'' görüşünü ifade etti. Baykal, tezkere konusunun şakası olmaması gerektiğini dile getirerek, tezkere konularında tehlikeli bir oyun oynandığını söyledi. Bir gazetecinin, "Bütün bunlar gaz alma mı?'' sorusuna ise Baykal, "Kanaatim o'' yanıtını verdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da MHP'nin tezkereye destek vereceğini ancak tezkerenin, zaman kazanma, oyalama aracı olarak kullanılmaması gerektiğini kaydetti. Vural, hükümetin sınır ötesi operasyona yönelik sicilinin bozuk olduğunu da söyledi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal ise Türkiye'nin ciddi bir terör hareketi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek "AKP iktidarının siyasi kararlılığı yoktur. Terörle mücadele azminde değildir." diye konuştu.

DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli ise, "Çok çok geç kalınmış bir tezkere'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious